Uydu Parçaları İlk Defa Üç Boyutlu Yazıcıyla Üretildi!

Yerli olarak ilk defa uydu parçaları yerli olarak üç boyutlu yazıcıyla üretildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ),uydu yapısallarını Türkiye’de ilk kez üç boyutlu yazıcılarda üretmeyi başardı.

22.02.2021-14:36 - (Son Güncelleme: 22.02.2021-14:36)Uydu Parçaları İlk Defa Üç Boyutlu Yazıcıyla Üretildi!

TUSAŞ, milli havacılık ve uzay ekosisteminde bir ilki daha gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk kez eklemeli imalat teknolojisini esas alan üç boyutlu yazıcılar kullanılarak uydu donanımlarına ait yapısal bileşenlerin tasarım, analiz, üretim ve yeterlilik testleri ile birlikte kalifikasyon süreçleri tamamlandı.

Görev-kritik uzay yapısal parçaları talaşlı üretimin aksine metal, seramik ve polimer bileşenlerin katman katman eritilerek üç boyutlu parçalar geliştirilmesini esas alan eklemeli imalat yöntemi ile üreten TUSAŞ, yeni bir ileri teknolojiyi daha bünyesine kazandırdı. Geliştirilmiş olan parçalarda ileri yapısal optimizasyon yazılımları ile yüzde 30 oranında ağırlık kazancı sağlandı.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ PARÇALAR UYDULARDA KULLANILACAK

TUSAŞ bünyesinde bulunan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) uzay yeterlilik testleri başarıyla tamamlanan parçaların yüksek teknoloji ürünü haberleşme uydularında kullanılması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük boyutlu titanyum ve alüminyum alaşımlı stratejik havacılık ve uzay parçaları üretilecek.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (ÜRTEMM A.Ş.) ortaklığında yürütülen projeler ile yüksek enerji kaynaklı iki farklı üç boyutlu yazıcı milli ve yerli olarak geliştirilecek ve yüksek teknolojili üretim kabiliyetleri ülkeye kazandırılacak.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar