IMEI Nedir, IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI numarasına sahip olan eşyaların ticaretine düzenleme geldi. Resmi Gazete'de ilan edilen bilgilere göre IMEI kayıt ücreti 618 TL'den 1500 TL'ye çıkarıldı. Bu haber üzerine 'IMEI nedir, IMEI sorgulama nasıl yapılır?' soruların yanıtı araştırılmaya başlandı. Peki IMEI nedir?

22.02.2021-13:59 - (Son Güncelleme: 22.02.2021-13:59)IMEI Nedir, IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Resmi Gazete'de yayınlanan habere göre IMEI numaralı eşyaların ticaretine yeni bir düzenleme getirildi. IMEI kayıt ücretinin 618 TL'den 1500 TL'ye çıkması üzerine 'IMEI nedir, IMEI sorgulama nasıl yapılır?' sorularının yanıtı merak edilmeye başlandı.

IMEI NEDİR?

Uluslararası Mobil Cihaz Kodu (International Mobile Equipment Identity) olarak bilinen IMEI, her GSM telefon cihazına üretim aşamasında yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihaza özel olup, kimlik numarası niteliğindedir. IMEI numarası tek ve benzersiz olup 15 haneden meydana gelir.

IMEI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Mobil cihazlara ait olan uluslararası elektronik kimlik bilgisini ifade eden numaraya IMEI denilmektedir. IMEI sorgulama için cep telefonunda *#06# tuşlayarak telefonun seri numarası (IMEI numarası) tespit edilebilir.

IMEI sorgulaması E-Devlet ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sistemine şifre ve T.C bilgileriyle giriş yapan kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden IMEI bilgisini görüntüleyebilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR