Uluslararası Kuruluşlardan Şaşırtan Döviz Kuru Tahminleri!

Dolar Merkez Bankası'nın faiz indiriminden sonra 13,50'ye kadar çıkmıştı. Şu an 12 sularında ilerleyen dolar için bankalar tahminde bulunuyor.

15.11.2018-22:24 - (Son Güncelleme: 25.11.2021-09:50)Uluslararası Kuruluşlardan Şaşırtan Döviz Kuru Tahminleri!

18 Kasım 2021 tarihinde Merkez Bankasının faizi yüzde 16'dan 15'e indirmesiyle birlikte dolarda ciddi bir artış görüldü. Dolar faiz indiriminin kesin gözle bakılmasından ötürü açıklamalara yakın saatlerde ciddi artış göstermiş ve 12'ye yükselmişti. Faizlerin yıl sonuna kadar bir daha yükselmeyeceğini düşünülüyor. Uluslararası kuruluşlar da bu durumdan mütevellit dolar kuru hakkında tahmin yapmayı eksik etmiyorlar. Peki uluslararası kuruluşların döviz kuru tahmini ne? Dolar ne kadar olur?

İSVİÇRE BANKASINDAN ÇILGIN DOLAR TAHMİNİ

İsviçre merkezli Credit Suisse, dolar tahmininde bulundu. Her faiz toplantısı sonrası analizlerde bulunan bankalardan bu kez korkutan açıklama geldi. Geçtiğimiz ay yapılan tahminlerden sonra İsviçreli ünlü Credit Suisse bankası, yeni dolar tahmininde bulundu. Tahmine göre faiz konusunda ciddi arttırım yaşanmadığı sürece dolar 14 TL'nin üzerine çıkacak. Kurda istikrar sağlamak için Merkez Bankasının on puanlık faiz getirmesi gerektiği, aksi takdirde kurda istikrarsızlığın yaşanacağını bildirdi. İşte geçen ay faiz indirimi sonrası uluslararası bankaların yaptığı tahminler...

COMMERZBANK DOLAR TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ 

Almanya'nın en büyük bankalarından Commerzbank, bugün TL/Dolar kuru tahminini güncelledi. Bugün paylaşılan raporda Commerzbank, 2022 Mart ayı sonu dolar tahminini 10 TL'den 11 TL'ye çekmiş oldu. Dolar kuru bu yıl sonu için 10 TL olarak güncellendi. Değerlendirmede TL'nin kontrolden çıktığını yazan Commerzbank, faiz indirimlerinin devam edeceğini düşünüyor. Commerzbank'a göre Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesi. Son kur artışlarıyla enflasyonun da yükseleceği raporda belirtiliyor. Commerzbank'a göre en nihayetinde faiz Merkez Bankası tarafından arttırılacak.  


UNICREDIT, DOLAR/TL KURUNU GÜNCELLEDİ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra Unicredit, yılsonu dolar tahmini güncelledi. Faizler yüzde 18’den yüzde 16’ya inmişti. Faiz kararından önce Unicredit’in yılsonu dolar kuru 9,3 iken, faiz güncellemesinden sonra dolar tahminini 10,5’e çıkardı. Unicredit, Merkez Bankasının faizi yüzde 14 civarına indireceğini tahmin ediyor. 

Unicredit, dolar kuru ve faiz oranını tahmin ettiği gibi yılsonu enflasyon rakamlarını da tahmin ediyor. Faiz indirimi öncesi enflasyon tahmini 18,5 iken şu an yüzde 19,6 durumda. Unicredit daha korkutucu tahminler de yapıyor. Yılsonu 19,6 olan enflasyon oranı, 2022’de yüzde 20’ye gerileyeceğini ön görüyor. Sene sonuna doğru enflasyon oranının yüzde 16’ya düşeceği de belirtildi. Unicredit, 2021 sonuna kadar yapılacak her Merkez Bankası toplantısından faiz kararı çıkmasını bekliyor. Unicredit, dolar kurunun 2022 senesi sonunda 11,8’e çıkacağını ön gördü.


BARCLAYS DOLAR TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Birleşik Krallık’ın en bilindik finans şirketlerinden Barclays, Merkez Bankası’nın faiz indiriminde yüzde 15’te duracağını ön görüyor. Faiz indiriminin bu yıl sadece Kasım’daki toplantıda yapılacağını ön gördü. Barclays, 2022’de faizlerin yüzde 15’te kalacağını tahmin ediyor. Ünlü finans şirketi, dolar TL kurunun 9,70’de duracağını ve yeni sabitinin o olacağını yazdı.

YABANCI FİNANS ŞİRKETLERİNİN DOLAR TAHMİNİ 10 TL

Medley Advisors Gelişen Piyasalar Direktörü Nick Stadtmiller, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının faiz indirimleri için eli kolunun bağlı olduğunu düşünüyor. 21 Ekim faiz indiriminin beklentilerden yüksek olduğunu söyleyen Stadtmiller, böyle bir faiz indiriminin bir daha yaşanmayacağını söyledi. Yıl sonuna kadar en fazla 100 baz faiz indirimi bekleyen Medley, faiz indirimi riskini yüksek görüyor. Medley’in yıl sonu dolar tahmini 10 TL.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal