Türkiye’nin ilk robotik nakil ameliyatı gerçekleştirildi: Genç adam kardeşi sayesinde hayata yeniden tutundu!

Organ nakli konusunda yeni bir yöntem denendi. ‘Robotik cerrahi yöntemiyle’ kardeşinden alınan doku sayesinde hayata yeniden başlayan Murat Çakan, organ bağışı konusuna dikkat çekerek herkesi bu konuda duyarlılığa davet etti.

26.02.2024-13:34 - (Son Güncelleme: 26.02.2024-17:42) Türkiye’nin ilk robotik nakil ameliyatı gerçekleştirildi: Genç adam kardeşi sayesinde hayata yeniden tutundu!

Gebze'de devlet memuru olan görev yapan 32 yaşındaki Murat Çakan karaciğer nakil ameliyatı oldu. Ameliyatında robotik cerrahiye başvuruldu. Detaylarını AA aracılığıyla ulaştığımız, özel bir hastanenin Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat’dan aldık. Polat, hem Çakan’ın operasyonu hakkında bilgiler verirken hem de robotik cerrahi yöntemi konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Ayrıca Polat, Türkiye'nin organ nakilleri açısından dünyada iyi bir yerde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin organ bağışına ihtiyacı var!

Organ nakli konusuna dikkat çeken ve bu konuda önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Yalçın Polat, "Türkiye'de istatistiklere göre yaklaşık 8-10 bin kişiye karaciğer nakli ihtiyacı duyulduğunu biliyoruz. Türkiye'de yılda yapılan nakil sayısı yaklaşık 2 bin civarında bulunuyor. Yılda yaklaşık 200 karaciğer nakli yapıyoruz" dedi.

Robotik ameliyatın sağladığı konfor!

Kardeşi donör oldu

Robotik cerrahi yöntemi için eğitim süreci geçirdiklerini ve sonrasında ameliyatları yapmaya başladıklarını aktaran Polat, vericinin ameliyatını robotik yöntemle yaptıklarını, nakil işlemini ise açık ameliyat şeklinde süreci gerçekleştirerek tamamladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde tamamlandı: "Türkiye'nin ilk robotik karaciğer donör ameliyatını gerçekleştirdik. Verici (donör) açısından daha küçük bir ameliyat kesisi, erken ayağa kalkma ve konforlu bir ameliyat süreci sağlıyor. Robotik cerrahi, açık cerrahiyle hemen hemen aynı sürede oluyor. Yani onları çok az rahatsız edecek şekilde bir ameliyat planlamış ve yapmış oluruz. Bu, tabii ki çok konfor sağlıyor. Erken dönemde hasta ertesi gün ayağa kalkabiliyor. Yiyor, içiyor, geziyor, 4-5 gün içerisinde de taburcu edebiliyoruz. Yapay zeka henüz burada değil ama konfor açısından belki ilerleyen dönemde bu da eklenmiş olacak."

‘‘Vücudumdaki kaşıntıların sebebi karaciğer yetmezliğiymiş!’’

Yaklaşık 13 yıldır kronik rahatsızlık yaşadığını ve son 5 senede bu rahatsızlıklarındaki şikayetlerin sıklığını aktaran Murat Çakan, vücudundaki kaşıntıların gece uyutmayacak seviyeye çıktığını, sabah halsiz ve yorgun uyandığını, şikayet üzerine gittiği hastanede karaciğer yetmezliği teşhisi konulduğunu söyleyen Çakan, "Karaciğer nakli olmam gerekiyordu. Teşhis konulduğunda çok korktum. Kafamda hep soru işaretleri vardı. Ama doktorların internet sayfasından kendi röportajlarını ve bilgilendirmeleri okuyarak, kafamdaki soru işaretlerini giderdim. Daha sonra tavsiye üzerine doktorumuz Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat'ı bulduk" şeklinde konuştu.

Kardeşi donör oldu!

Kardeşi donör oldu

İyileşmen için nakil ameliyatı olmam gerektiğini ve ayrıca doktorun kendisiyle yakından ilgilendiğini söyleyen Çakan, kardeşinin donör olmayı kabul ettiğini anlatarak, "Kardeşim sağ olsun, hiç düşünmeden ciğerinin bir bölümünü vermeyi kabul etti. Ben de ona hiç düşünmeden organımı verirdim. Kendisine teşekkür ediyorum. Zorlu bir süreç olabilir ama organ nakli olduğumda 4. günde ayağa kalkıyorsam hastalar bu süreçten kesinlikle korkmamalılar. Korkuyorlarsa organ nakil merkezine gidip gerekli bilgileri alsınlar. Ben de organlarımı bağışlamak için gerekli işlemlerde bulunacağım. Çünkü nakil bekleyen çok fazla kişi var’’ ifadelerine yer verdi.

‘‘Hiç düşünmeden karaciğerimi verdim!’’

Bağışta bulunan kardeşi Mustafa Çakan da robotik cerrahiyle daha rahat bir ameliyat süreci geçirdiğini belirterek, ağabeyinin uzun yıllardır bağırsaklarıyla ilgili hastalıklarının olduğunu ifade ederek, "Açıkçası hiç düşünmeden, seve seve karaciğerimi vermeyi kabul ettim. Ameliyatımın da robotik cerrahiyle yapılması sayesinde 2. günden itibaren ayağa kalkıp yürümeye başladım. Ağabeyime bir yaşam verebiliyor olmak çok güzel bir duygu. Aile olarak çok mutluyuz" şeklinde konuştu.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal