Türkiye’den Yunanistan’a 19 Mayıs tepkisi: Beyhude bir çaba olarak görüyoruz

Yunanistan’ın Pontus yorumlarıyla ilgili sert bir açıklama yayınlayan Dışişleri Bakanlığı, yapılan bu yorumları ‘beyhude bir çaba’ olarak değerlendirdi.

19.05.2023-16:23 - (Son Güncelleme: 19.05.2023-17:15)

Yunanistan’ın asılsız iddialarla ilgil düzenlediği etkinliklere tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak sert bir açıklama yayınladı. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın provokatif hareketlerini sonlandırmalarını ve barış ve işbirliği anlayışına dayanan bir vizyon benimsemesi gerektiğini vurguladı. 

Akşam’a göre Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde:

Yunanistan'ın asla unutmaması gereken bir ders

"19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bir milletin hayatta kalma mücadelesini başlattığı kutlu bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş mücadelesi, dönemin emperyalist güçlerinden aldığı destekle Anadolu'yu işgale yeltenen Yunanistan'ın asla unutmaması gereken bir ders olarak tarihteki yerini almıştır.

Türkiye Yunanistan 19 Mayıs

İstiklal Savaşımızın başlangıcını temsil eden bu özel günün, bazı radikal grupların tarihimize yönelik mesnetsiz "Pontus" iddiaları, Türk düşmanlığını körükleyen etkinlikleri ve Yunanistan'daki bazı siyasetçilerin tarihi gerçekleri çarpıtan açıklamaları yoluyla hedef alınmasını beyhude bir çaba olarak görüyoruz.

Gerçek dışı iddia ve açıklamalarla ülkemizi hedef alanlara işgalci Yunan ordusunun Anadolu'daki kanlı istilâsı sırasında, savaş hukukunu ihlal ederek yaptığı mezalimden Yunanistan'ın sorumluluğunun ve tazminat ödemeye mahkûm edildiğinin Lozan Antlaşması'yla kayıt altına alındığını hatırlatıyoruz.

Hile, çarpıtma, uydurma, yalan ve gerçeğin ters yüz edilmesi gibi araçları bugün de kullanmaya devam eden siyasileri, Türk düşmanlığı kaynaklı histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Yunanistan'daki tüm çevrelere bugün de provokatif söylem ve eylemlerini devam ettirmek yerine, barış ve işbirliği ortamını mümkün kılacak bir vizyon benimsemesini tavsiye ediyoruz."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal