Türkiye’den 2 yeni doğal gaz anlaşması! Bakan Bayraktar açıkladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması için bir mutabakata varıldığını duyurdu.

14.05.2024-17:25 - (Son Güncelleme: 14.05.2024-17:37) Türkiye’den 2 yeni doğal gaz anlaşması! Bakan Bayraktar açıkladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması İmza Töreni’nde konuştu. Törenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ortaya koyduğu güçlü iradenin, ikili işbirliğinin en somut göstergesi ve teminatı olduğunu vurguladı. Bayraktar, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerin 15 Haziran 2021’de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefiklik düzeyine ulaştığını hatırlattı.

"Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, dünya piyasaları için fevkalade önemli"

Bayraktar, iki ülkenin bugüne kadar birçok projeyi ortak geliştirdiğini belirterek, "Başta Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Azerbaycan petrolü başta olmak üzere Hazar bölgesindeki, Kafkas coğrafyasındaki petrolün Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden dünya piyasalarına arzı için fevkalade önem arz ediyor. Bu, dünya petrol piyasası için çok önemli bir proje. Bunu yine iki ülkenin güçlü iradesiyle ortaya koyduk ve bugüne kadar sorunsuz bir şekilde bu hatla petrol dünyaya ulaşıyor." dedi.

Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye ulaştırılması için mutabakat

Bayraktar, iki ülkenin Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ni (TANAP) geliştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Azerbaycan bu örnek işbirliğiyle hem kendi arz güvenliğimize hem de Avrupa'nın enerji arz güvenliğine ciddi anlamda katkı sağlıyor. Bugün imzalamış olduğumuz anlaşmayla beraber ilişkilerimiz doğal gaz alanında yeni bir boyuta geliyor. Bu anlaşmanın içerisinde birçok husus var. 2030’a kadar Azerbaycan kaynaklarının, Hazar kaynaklarındaki doğal gazın, Türkiye’ye ilave gaz hacimlerinin ulaşmasını ve bir kısım doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını öngörüyoruz. Bununla beraber Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması konusunda da mutabakata varmış oluyoruz."

"Bu kış Türkiye’ye teslim edilecek"

Bayraktar, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak geliştirdiği boru hatlarına, Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne doğal gaz ulaştıracak Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın da eklendiğini ifade ederek, "İnşallah bu kış, Nahçıvan’ın doğal gazı Türkiye üzerinden teslim edilecek. En kısa sürede bu hattı devreye almayı planlıyoruz." dedi.

Bugün imzalanan anlaşmayla TANAP ve Güney Kafkasya doğal gaz boru hatlarının kapasitesinin artırılması konusunda 2030 ve ötesini de ele aldıklarına dikkati çeken Bayraktar, Hazar kaynaklarının Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya daha fazla gaz arzını sağlamak üzere Bulgaristan ve Yunanistan'daki bağlantı kapasitelerinin genişletilmesi hususunda ortak çalışmalar yürüteceklerini belirtti.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Cabbarov’dan kardeşlik vurgusu

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğunu vurgulayarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın Orta Asya'daki kardeş Türk devletlerini bir araya getirdiğini söyledi. Cabbarov, bugünkü anlaşmanın, iki ülke tarafından geliştirilen uzun vadeli, büyük ve siyasi vizyona sahip projelerin hayata geçirilmesine yönelik politikasını ortaya koyduğunu belirtti. Cabbarov, Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin Avrupa'nın enerji güvenliğine katkı sağladığına dikkati çekti.

Iğdır-Nahçıvan Boru Hattı'nın önemine de değinen Cabbarov, bu bölgeye gönderilecek doğal gaz ile Nahçıvan'ın enerji güvenliğinin yanı sıra Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin de güçleneceğini ifade etti. Cabbarov, söz konusu yatırımların Türkiye ekonomisindeki istikrar süreçlerinin bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal