Türkiye'deki Kullanıcıların Çoğu Bilgilerinin İnternette Olmasından Endişe Duyuyor

Türkiye’de internet kullanıcıların üçte ikisi internet sitelerindeki veya sosyal medya platformlarındaki kişisel bilgilerini sildirmeye çalışıyor. Ancak kullanıcıların yaklaşık yarısı bunu nasıl yapacakları konusunda bir bilgiye sahip değil.

11.05.2020-18:00 - (Son Güncelleme: 11.05.2020-17:52)Türkiye'deki Kullanıcıların Çoğu Bilgilerinin İnternette Olmasından Endişe Duyuyor

Siber güvenlik şirketi Kaspersky ülkeler bazında düzenli olarak dijital dünya ile ilgili çalışmalar yapıyor. Şirketin yaptığı son araştırmaya göre dünya genelinde internet kullanıcılarının kişisel bilgilerini korumak ve kontrol etmek için daha fazla çaba harcamaya başladığı belirtiliyor.

Dijital gizliliği korumak: Kişisel güvenliği bir üst düzeye çıkarmak adını taşıyan raporda, kullanıcıların kendi kişisel verilerinin internette nerede bulunabileceğine daha fazla dikkat ettiği belirlendi.23 ülkede 15 binden fazla kullanıcıyla yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 69’u web sitelerindeki veya sosyal medyadaki özel bilgilerini sildirmeye çalıştığını söylüyor. Ancak, söz konusu kullanıcıların yüzde 44’lük bir kesmi bunu nasıl yapılacaklarını bilmediğini belirtiyor.

Araştırmanın global sonuçlarında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 37 oldu. Yani dünya geneline bakıldığında çok daha olumsuz bir tablonun ortaya çıktığı görülüyor.Türkiye’de kullanıcıların yüzde 45'i internette dolaşırken bilgilerini siber suçlulardan, yüzde 42'si de ziyaret ettikleri web sitelerinden ve yüzde 40'ı da aynı cihazı kullanan diğer kişilerden gizlemek için ek önlemler alıyor.Ayrıca, bazı kullanıcılar kişisel bilgilerini cihazlarında saklama konusuna da temkinli yaklaşıyor. Örneğin, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 14’ü mobil cihazlarındaki uygulamalar tarafından toplanan kişisel verilerin durumundan endişe duyuyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR