Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Petrol Keşiflerine İlişkin Müjde Verdi!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) petrol keşiflerine ilişkin çok önemli müjde verdi. TPAO'nun sosyal medya hesabından 'Yeni Keşiflerle Daima Zirveye!' mesajıyla heyecanlandıran bir paylaşımda bulunuldu.

23.10.2021-11:41 - (Son Güncelleme: 23.10.2021-11:50)Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Petrol Keşiflerine İlişkin Müjde Verdi!

Türkiye enerji kaynağı arayışlarını sürdürüyor. Güneydoğu bölgesinde devam eden petrol kuyusu çalışmalarından olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Yaklaşık 70 yıldan beri sürdürülen petrol kuyusu arama ve çıkarma çalışmaları geçtiğimiz aylarda rekor kırmıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) petrol keşiflerine ilişkin çok önemli müjde verdi. TPAO'nun sosyal medya hesabından 'Yeni Keşiflerle Daima Zirveye!' mesajıyla heyecanlandıran bir paylaşımda bulunuldu. Doğu Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına devam eden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, heyecanlandıran bir paylaşımda bulundu. TPAO'nun sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verildi; 2021 yılının 10 aylık döneminde, kara alanlarında gerçekleştirdiğimiz 26 yeni keşifle yaklaşık 60 milyon varil petrol eşdeğeri rezervi ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

TÜRKALİ-2 TESPİT KUYUSUNDAN MÜJDE

Akdeniz ve Karadeniz’de doğalgaz arama ve çıkarma çalışmaları yürüten Türkiye, bu çalışmalar kapsamında olumlu sonuçlar almaya başladı. Türkali-2 ultra derin deniz tespit kuyusunda, 2 bin 154 metre su derinliğinde, 3 bin 950 metre son derinliğe kadar yapılan sondajda, doğal gaz barındıran rezervuar seviyesinde 39 metre perforasyon yapıldı. Sahadaki kuyu akış testleri, TPAO envanterine 2020'de katılan Kanuni Sondaj Gemisi tarafından gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde, Türkali-2 tespit kuyusundaki 2. rezervuar seviyesinde kuyu akış testinin tamamlandığı, buna göre test edilen seviyede günde 0,63 milyon metreküp doğal gaz akışının sağlandığı bildirilmişti. TPAO'dan yapılan açıklamaya göre, test edilen seviyede günde 0,63 milyon metreküp doğal gaz akışı sağlandı. Türkali-2 kuyusundaki ilk rezervuar seviyesinde günde 0,75 milyon metreküp doğal gaz akışı gözlenmişti. Faaliyet sürecinde kuyuda bir seviyede daha test yapılacak. Bu üçüncü rezervuar seviyesindeki test ise eylül ayı içinde tamamlanacak.

KARADENİZ’DE TOPLAM 540 METREKÜP DOĞALGAZ KEŞFEDİLDİ 

Akdeniz’den sonra Karadeniz’de yürütülen doğalgaz arama ve çıkarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Karadeniz’de doğalgaz arama ve çıkarma çalışmaları kapsamında bulunan Kanuni Sondaj Gemisi, kuyu akış testini tamamladı. Türkali-2 ultra derin deniz tespit kuyusunda, 2 bin 154 metre su derinliğinde, 3 bin 950 metre son derinliğe kadar yapılan sondajda, doğal gaz barındıran rezervuar seviyesinde 39 metre perforasyon yapıldı. Karadeniz'de ultra derin denizde gerçekleştirilen arama çalışmalarında bugüne kadar toplam 540 milyar metreküp doğal gaz keşfedildi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal