Çiftçiye Ödeme Kolaylığı Yasası TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi! Borç Ödeme Takvimi Belli Oldu

TBMM Genel Kurulu'nda kooperatiflerin yeniden yapılanmasını sağlayan yasa onaylandı. Çiftçilerin tarımsal kredi alacakları ertelenecek.

23.10.2021-11:08 - (Son Güncelleme: 23.10.2021-11:23)Çiftçiye Ödeme Kolaylığı Yasası TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi! Borç Ödeme Takvimi Belli Oldu

Tarımsal kalkınma kapsamında çiftçilere destek devam ediyor. TBMM Genel Kurulu, bu kapsamda yeni düzenlemeler getiriyor. Kooperatiflerin yeniden yapılanmasını sağlayan yasayla beraber, çiftçilerin tarımsal kredi alacakları da ertelenecek. Kadın kooperatifçiler desteklenecek. Yöneticiler ise tek yerden ücret alacak. TBMM Genel Kurulu, gıda enflasyonu ve spekülasyonu ile mücadele konusunda hazırlanan düzenlemeler arasında yer alan, tarım başta olmak üzere kooperatifleri yeniden yapılandıran yasayı kabul etti. Yasa, kadın ve engelli kooperatiflerinin desteklenmesi, çiftçi borç ödemelerinin ötelenmesi gibi önemli değişiklikler içiyor.

TARIMSAL KREDİLER BİR AY ERTELENDİ

TBMM Genel Kurulu’nun kabul ettiği kooperatifleri yeniden yapılandırma yasası dahilinde çiftçilerin tarım kredi borçlarını erteleyip taksitlendirdi. Yasanın görüşmeleri sırasında önerge ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından yapılandırmaya esas tutarın taksitlendirilmesi halinde yüzde 30'luk peşinatın ödeme tarihi, bu ay sonundan kasım ayı sonuna ertelendi. Kalan tutarın taksitlerinin ödemesi de 2022 yılının ekim ayı yerine kasım ayında başlayacak. Kooperatiflerin harcamaları şeffaf hale gelecek. Yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu, gelir gider farkı hesapları, bilanço ve denetçi raporları, ortaklar tarafından elektronik ortamda da incelenebilecek. Kamu kaynaklarından desteklenen kredilere kefil olan, tarımsal desteklemelere aracılık yapan kooperatiflerin yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri bunların ortağı olduğu üst kuruluşlarda görev alsalar dahi yalnızca bir ücret veya huzur hakkı alabilecek. Ortaklarının çoğunluğu kadınlardan ve engellilerden oluşan kooperatifler ile kadın emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurulanların tescil ve ilana tabi işlemlerinden ücret alınmayacak. İlana tabi işlemler Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ücretsiz yayımlanacak. Odaya kayıt ücreti ve yıllık aidat ile munzam aidat da ödemeyecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal