Türkiye Milli Uzay Programı ile uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır? Uzaya giden ilk Türk olmak için şartlar nelerdir? Uzaya gitme programına kimler başvuru yapabilir, eğitim şartı nedir?

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'den seçilecek olan 2 kişi, uzay istasyonuna gönderilebilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamasının ardından, İnternet üzerinden uzay yolculuğunun şartları araştırılmaya başlanmış durumda. Peki, Türkiye Milli Uzay Programı ile uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır? Uzaya giden ilk Türk olmak için şartlar nelerdir? Uzaya gitme programına kimler başvuru yapabilir, eğitim şartı nedir? İşte herkesin merak etmiş olduğu konu hakkındaki tüm detaylar sayfamızda yer almaktadır.

24.05.2022-01:28 - (Son Güncelleme: 24.05.2022-01:28) Türkiye Milli Uzay Programı ile uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır? Uzaya giden ilk Türk olmak için şartlar nelerdir? Uzaya gitme programına kimler başvuru yapabilir, eğitim şartı nedir?

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'den seçilecek olan 2 kişi, uzay istasyonuna gönderilebilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamasının ardından, İnternet üzerinden uzay yolculuğunun şartları araştırılmaya başlanmış durumda. Herkesin merak etmiş olduğu konu hakkındaki detayları sizler için toparlamış bulunmaktayız.

Türkiye Milli Uzay Programı ile uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye Milli Uzay Programı ile uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır? 

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 hedeften biri olarak geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamlamasının ardından, Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderimi sağlanmış olacak. Bu misyon kapsamında 2 Türk vatandaşın, Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevini gerçekleştirmiş olacak. 

Vatandaşlarımız başvurularını tamamladıktan sonra, sadece 2 kişi uzay yolculuğu için seçilmiş olacak. Seçilen 2 kişi TUA ve TÜBİTAK bünyesinde görev almış olacak ve 10 sene boyunca mecburi hizmet yapması gerekecektir. Astronot eğitimlerinin tamamlanmasından sonra 1 aday 10 gün sürecek olan uzay görevini gerçekleştirmek amacıyla Uluslararası uzay istasyonuna gönderilmiş olacak.

Türkiye Milli Uzay Programı ile uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru yapacak olan adaylardan istenilen koşullar nelerdir?

TC. vatandaşı olmak,

23 Mayıs 1977'den sonra doğmuş olmak,

Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,

Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/Temel Bilimler veya Fen Bilimleri/Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini bitirmiş olmak,

Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak, anlamak, konuşmak ve yazmak,

İngilizce yeterliliğini aşağıdaki sınavların birinden alınan puanla göstermek.

Başvuruda istenilen sağlık kriterleri de şu şekilde geçmektedir; 2 gözde doğal olarak veya gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası %100 (Snellen 20/20) görme keskinliğine sahip olmak,

Renkli görme bozukluğunun olmaması,

Bir uzuv kaybı yada nakli yaşamamış olmak,

Protez kullanmamak ve vücutta platin- vida bulunmaması gerekmektedir.

Tüm eklemlerin normal hareket açıklığında ve işlevselliğinde olması gerekmektedir.

İyi işitme sağlamak, 2 metre uzaklıktan doğru bir şekilde sesleri işitebilmek.

Kulak zarı hastalığı, östaki borusu problemleri, otoskleroz ve buna benzer hastalıklar daha önce yaşamamış olmak,

Kan basıncı ve tansiyonunun 155/95 altında olması, ayrıca kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı yaşamamak,

Akciğer fonksiyonlarını bozacak hiç bir şekilde solunum rahatsızlığı yaşamamış olmak,

Sindirim sistemindeki tıkanıklığa neden olacak, uçuş emniyetini sıkıntıya sokacak ciddi bir rahatsızlık yada daha önceden geçirilen bir ameliyatın sekellerinin bulunmaması gerekmektedir.

İdrar ve üreme sisteminde hastalık olmaması ve daha önceden hasar kalmaması,

Uçuşu riske atacak ciddi ve bulaşıcı enfeksiyon hastalığının bulunmaması,

Büyük jinekolojik ameliyat olunmaması gerekmektedir.

Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamama (insomnia) veya diğer ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,

Hayatında daha önceden, alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde veya ilaç bağımlılığı yaşamamış olması,

Karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak,

Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıkları ve nedeni olmayan bilinç bozukluklarının daha önceden yaşanmaması,

İnsülin veya diğer hipoglisemik ilaçlar ile tedavi gerektiren diyabet (şeker) rahatsızlığının olmaması,

Bunların hepsinin eksiksiz bir şekilde uygun bulunduğunuz takdirde, seçilecek olan 2 şanslı kişiden biri olma ihtimaline sahip olmuş olacaksınız. Eğer hayalinizde uzay yolculuğu yapmak varsa, sizde başvuruda bulunabilirsiniz.

Nilay Kızıldemir
nilaykzldmr@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal