Türkiye ile Gabon Arasında Eğitim Alanında İş Birliği Yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Gabon Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Patrick Mouguıama-Daouda tarafından iki ülke arasında eğitim alanında iş birliği anlaşması imzalandı.

08.07.2021-10:58 - (Son Güncelleme: 08.07.2021-10:58)Türkiye ile Gabon Arasında Eğitim Alanında İş Birliği Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, eğitim alanında yapılabilecek iş birliklerini değerlendirmek için Türkiye'de bulunan Gabon Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Patrick Mouguıama-Daouda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası iki ülkenin bakanı arasında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gabon Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması" imzalandı.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM DESTEĞİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gabonlu mevkidaşını misafir etmekten çok memnun olduğu ifadelerine yer vererek, Türkiye ile Gabon arasındaki ikili ilişkilerin son zamanlarda yükselen bir ivme ile olumlu yönde arttığının altını çizdi.

İmzalanan anlaşma kapsamında iki ülkenin eğitim ilişkilerinin yeni bir şekil alacağı belirten Bakan Selçuk, "Ülkemizin eğitim ile ilgili atılım yaptığı alanlardan birisi de mesleki ve teknik eğitim. Özellikle salgın sürecinde mesleki eğitim kurumlarımızdaki öğretmen ve öğrencilerin önemli miktarlarda maske, tıbbi önlük, dezenfektan, siperlik ve benzeri sağlık malzemesi üretimlerinden iftiharla bahsetmek isterim. Mesleki ve teknik eğitim alanında bu başarı örneğini sergileyen ülkemiz ile Gabon eğitim sistemindeki mesleki ve teknik eğitimin ekonomiye katkı sağlamasına ve işsizlikle mücadeleye yönelik mesleki eğitim alanında tecrübe paylaşımı yapmaya hazırız." İfadelerine yer verdi.

MESLEKİKARDEŞ OKULLARLA TECRÜBE PAYLAŞIMI

Bakan Selçuk, Türkiye'de bulunan okullar ile Gabon'daki meslek liseleri arasında kardeş okul ilişkisi kurularak tecrübe paylaşımının sağlanabileceğini vurguladı.

Salgın döneminde eğitim etkinliklerinin etkin bir halde devam etmesi için alınan tedbirler ve yapılan uygulamalar konusunda da karşılıklı deneyim paylaşımının gündeme alınabileceğine dikkat çeken Selçuk, şunları kaydetti:

"Bu dönemde daha da önem kazanan eğitimin dijitalleşmesi hususunda ülkem adına kayda değer kazanımlar elde etmiş bulunuyoruz. Bu alanda da karşılıklı iş birliğine sıcak bakıyoruz. Gabon makamlarına FETÖ iltisaklı olan okulun Türkiye Maarif Vakfı'na devri için de teşekkür ederim. Türk-Gabon Maarif Okulu Librevil'de 500'den fazla öğrenciye kaliteli eğitim imkanı sunmaktadır. Maarif Okulu öğrencileri, geçtiğimiz sene lise bitirme sınavlarında yüzde 100 başarı elde etmiştir. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye Maarif Vakfı artan ilgi ve talep doğrultusunda okulu genişletmeyi arzu etmektedir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal