Türk devletlerinden kritik toplantı: Zirvede sürpriz kararlar alınabilir

TDT Devlet Başkanları, yarın Kazakistan’ın başkenti Astana’da ‘’Türk Devri’’ ilkesiyle bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantının ana gündem maddesinin Filistin’de yaşanan katliamlar olması bekleniyor.

02.11.2023-10:08 - (Son Güncelleme: 02.11.2023-17:17)

İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmalar sebebiyle küresel ticaret hatları konusunda kriz yaşanırken Türk devletleri tedarik zincirlerini ellerine almaya hazırlanıyor.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları’nın 10. zirvesi yarın Kazakistan’ın başkenti Astana’da ‘’Türk Devri’’ ilkesiyle bir toplantı gerçekleştirecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde gerçekleşecek zirveye Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının yanı sıra sıra aralarında KKTC’nin de bulunduğu gözlemci ülkelerin devlet veya hükûmet başkanları ile TDT Genel Sekreteri katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün katılacak

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; Bugün Kazakistan’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımcılara hitap edeceği, liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi.

Türk Devletleri Teşkilatı

Küresel ekonominin ve ticaretin ana gündem maddeleri arasında yer aldığı zirvede İsrail-Filistin arasında yaşanan savaş da masada olacak. Gazze’de yaşanan insanlık dramını görüşecek olan liderler, ateşkesin bir an önce sağlanması konusunu değerlendirecek. Zirvede, liderler bir dizi önemli konuda karar alacak. Ekonomi, ticaret, ulaştırma ve gümrük alanlarındaki TDT projeleriyle ilgili çeşitli anlaşmaların ve resmî belgelerin karara bağlanacağı üst düzey bir platform oluşturacak.

Liderler ayrıca, üye ve gözlemci devletler arasında çeşitli alanlardaki çok taraflı iş birliğini ele alarak, siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacak. Teşkilatın Dönem Başkanlığının Özbekistan’dan Kazakistan’a geçeceği zirve programının kapanışında liderler, Astana Senedi’ni ve Astana Zirve Bildirisi’ni imzalayacak.

20’nin üzerinde proje

Teşkilat çerçevesinde ekonomiden ulaştırmaya, turizmden eğitime, gençlik ve spordan sağlığa 20’den fazla farklı alanda çok yönlü çalışma ve projeye imza atıyor. Liderler zirvesi öncesinde TDT Dışişleri Bakanları Konseyi, zirvenin gündem maddeleri ve devlet başkanları tarafından imzalanacak belgeler üzerinde nihai çalışmaları yürütmek üzeere Astana’da bir araya gelecek.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal