Türk bilim insanlarından tarihi başarı: Kansere karşı aşı geliştirildi

Koronavirüs aşısı ile tanınan BionTech firması, kansere karşı umut vadeden bir aşı geliştirdi. Aşı deneklerinin yarısından fazlasında tümörlerin en az yüzde 30 oranında küçüldüğü tespit edildi.

24.10.2023-09:59 - (Son Güncelleme: 24.10.2023-17:25)

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya’da koronavirüsten sonra kansere karşı da mücadele edecek bir Aşı geliştirdi.

Aşının kanserli tümörlerin büyümesini durdurduğu ve hatta küçülttüğü belirtilirken, Uğur Şahin ile Özlem Türeci, belirli bir proteinin hücreye girmesiyle, vücudun kanserli hücreyi onarmaya başladığını kanıtladı.

Hastaların yarısından fazlasında işe yaradı

Haber7’de yer alan habere göre; 44 hasta üzerinde deneyler yapıldı ve ilk iki dozdan sonra deneklerin yüzde 59’unda tümörler en az yüzde 30 oranında küçüldü. Hastaların yüzde 95’inde ise tümörlerin büyümesi durdu.

BionTech Kanser Aşısı Geliştirdi

Dört doz verilen hastalarda bu oran yüzde 45’lere indi. Bunlarda tümör yüzde 30 küçüldü ama hastaların yüzde 74’ünde ise büyüme durdu. İki ve dört doz uygulamasında farklı sonuçlar çıkmasının nedeninin, sonuçların değerlendirilmesinde uygulanan yöntemler olduğu açıklandı.

2030’a kadar 10 bin hasta hedefleniyor

Kanser aşısı denenen bazı hastalarda yan etkiler görüldü. İltihaplanma, ateş ve düşük tansiyon gibi kolay tedavi edilebilecek hastalıklar belirlendi. Hastaların ikisinde bu semptomlar uzun sürdü, birinde ise ağır yan etkiler dikkat çekti.

BioNTech, yeni aşıyla ilgili ikinci faz denemelere 2024’ün ilk aylarında başlamayı düşünüyor. Aşıyla ilgili onay alınırsa, 2030’a kadar 10 bin kanser hastasının tedavi edilmesi amaçlanıyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal