Trump'ın CIA Çıkmazı

CIA, Trump’a sunulan Rusya ile ilgili istihbarat akışını sınırlandırdı.

25.09.2020-12:45 - (Son Güncelleme: 25.09.2020-12:37)Trump'ın CIA Çıkmazı

Politico’nun 9 CIA yetkilisine dayandırdığı haberine göre, CIA Direktörü Gina Haspel, Rusya ile ilgili herhangi bir istihbaratın, Beyaz Saray’a gönderilmesi konusunda aşırı temkinli davranıyor açıklamasını yaptılar.

Haspel, CIA’in Rusya ile ilgili istihbarat toplayan birimlerle genellikle görüş ayrılıklarına düşüyor ve bu birimleri kendisini yanlış yönlendirmekle suçluyor ifadesini kullandı.

Beyaz Saray’a gelicek Rusya ile ilgili tüm bilgiyi incelemek için Haspel’in CIA Genel Danışmanı Courtney Elwood’u görevlendirdiğini belirten yetkililer, daha önce hiçbir genel danışmanın istihbari konularda bu derece işin içine girmediğini aktardı.

CIA’in Rusya istihbaratı üzerinde ince eleyip sık dokuyan tavrının, ABD Adalet Bakanlığının 2016 seçimlerine Rusya müdahalesini araştırdığı döneme dayandığını belirten yetkililer, Trump’ın bu yıl şubat ayında hakkındaki azil soruşturmasından aklandıktan sonra, ABD İstihbarat Topluluğunu daha çok kontrol altına almaya çalıştığını ifade etti.

Yetkililer, Trump’ın Rusya konusundaki istihbaratları görmekten hoşlanmadığını ve CIA’in de bu nedenle bu ülke istihbaratlarının Oval Ofis’e gönderilmesi sürecinde sınırlandırmalara gittiği haberi çok çabuk yayıldı.

ABD’deki istihbarat kurumları, Rusya’nın seçimlere siber saldırılar yoluyla müdahale girişiminde bulunduğu sonucuna varmış, ülkede 2,5 yıl süren Rusya soruşturması yürütülmüştü. Sürecin sonunda Trump’ın seçim ekibi aklanmıştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR