TOGG Projesi Kapsamında 27 Türk Mühendis Ülkesine Geri Döndü!

Türkiye’nin yerli üretimi olan TOGG projesi tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında yurt dışından 27 yeni Türk mühendisler Türkiye’ye geldi.

05.11.2021-14:27 - (Son Güncelleme: 05.11.2021-14:39)TOGG Projesi Kapsamında 27 Türk Mühendis Ülkesine Geri Döndü!

Türkiye’nin yerli üretimi olan TOGG projesi tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında yurt dışından yeni mühendisler Türkiye’ye geliyor. Dünya’nın farklı ülkelerinden TOGG projesi için Türkiye’ye gelen 27 Türk mühendis çalışmalara hız kesmeden başladı. Konu ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin otomobili TOGG projesinde çalışmak için 27 Türk mühendis yurt dışından vatanına döndü. 2022’nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak yerli otomobil için ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerin de aralarında olduğu 12 ülkeden gelen mühendisler, projede çalışmaya başladı. Türkiye’nin otomobili TOGG projesinde çalışmak için 27 Türk mühendis yurt dışından Türkiye’ye döndü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın bütçesi hakkında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin otomobilinin, doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapıldığını ifade eden Varank, yerli otomobil projesinin başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

TOGG PROJESİ İÇİN 12 ÜLKEDEN 27 MÜHENDİS GERİ GELDİ

Türkiye’nin yerli üretimi olan TOGG projesi ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, önemli açıklamalarda bulundu. TOGG projesi ile ilgili detayları açıklayan Bakan Varank, projenin 2022 yılında üretim bandından ineceğini ifade etti. Ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs aşısı ve İHA’larla ilgili açıklamalarda bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Bu projede 110 iş ortağı seçildi, bunların yüzde 75’i Türkiye’de yerleşik firmalardan oluşuyor. 615 kişi bu projede çalışıyor. TOGG projesiyle 27 çok başarılı mühendis yurt dışından Türkiye’ye döndü. Türkiye’nin otomobili 2022’nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak’ dedi. Yerli otomobil ekibine yurt dışından dahil olan Türk mühendisler 12 ülkeden geldi. Mühendislerin, Almanya, ABD, İsveç, Fransa, Belçika, İtalya, Kazakistan, BAE, İngiltere, Irak, Çin ve Hollanda’dan gelerek projede çalışmaya başladıkları belirtildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinde, Baykar yüksek teknolojili alanlarda şu anda en fazla üretim yapan, katma değer üreten firmalardan biridir. Eğer Baykar’ın ürettiği insansız hava aracı sistemleri olmasaydı, şu an Türkiye’de insansız hava aracı sistemlerini bundan 5 katına alabiliyor olurduk. Baykar, gelirlerinin yüzde 85’ini de ihracattan elde ediyor’ ifadesini kullandı. Yerli aşı çalışmaları hakkında da bilgi veren Varank, Türkiye’de sadece inaktif aşı bulunmadığını, yeni bir teknoloji olan VLP temelli bir aşı çalışması olduğunu hatırlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Ben de aşıda gönüllü oldum. Gönüllüye ihtiyacımız var. Siz aşıyı geliştirebilirsiniz ama Faz-1, Faz-2 ve Faz- 3’te yeterli gönüllüye sahip olamazsanız, yeterli gönüllüyü bulamazsanız bu aşıların neticeye ulaşma şansı olmaz’ dedi. Bu seneki yatırım programında Milli Uzay Programı’na 1,89 milyar liralık bütçe ayırdıklarını dile getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Türkiye’nin insansız bir hava aracını (İHA),2023 sonunda ayla buluşturmaya niyetliyiz, aynı zamanda bir Türk insanını da uzaya göndermeye niyetliyiz. Bununla ilgili çalışmaları yapacağız’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal