Teknoparklar, Coronavirüs'e Karşı Korunacak

Bilindiği üzere Teknoparkların, Türkiye'nin gerek yazılım ekosisteminde gerekse de ar-ge faaliyetlerinde ciddi katkısı bulunuyor. Teknoparkların, Coronavirüs salgınından etkilenmelerini minimum seviyeye getirilmeleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank alınan tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

21.03.2020-17:58 - (Son Güncelleme: 21.03.2020-17:28)Teknoparklar, Coronavirüs'e Karşı Korunacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Coronavirüs (Kovid-19) salgını riskinden dolayı alınan tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamada "Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay kira almamaları hususunda talimat gönderdik. Ayrıca, yine Bu kampüslerde Ar-Ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da 2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın dedik." ifadelerini kullandı.Bu kapsamda 15 Mart'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Hazine ve Maliye bakanlıkları ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortak bir karar aldı. Buna göre teknoparklar, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde görev yapan personelin nisan sonuna kadar evden çalışması mümkün hale getirildi.

Konuşmasına devam eden Bakan Varank bu alandaki iş gücünün korunması kadar firmaların direncinin artırılmasının da farkında olduklarına vurgu yaparak "Bu amaçla teknopark firmaları ekonomik açıdan zorluk yaşamasınlar diye kiralar konusunda kritik bir adım attık. Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay kira almamaları hususunda talimat gönderdik.

Ayrıca, yine 'Bu kampüslerde Ar-Ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da 2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın.' dedik. Teknopark yönetici şirketlerinin de mali durumunu gözeterek işletme giderlerini kapsam dışı tuttuk.'' açıklamasında bulundu. Bakan Varank'ın verdiği bilgilere göre Türkiye genelinde teknoparklarda faaliyet gösteren 5 bin 682 firma bulunuyor ve buralarda yüzde 83'ü Ar-Ge personeli olmak üzere 58 bin 241 kişinin çalışıyor.Son olarak bakanlığın teknoparklara bugüne kadar 1,2 milyar lira hibe verdiğini anımsatan Varank, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu sayede sıfırdan bir ekosistem inşa edildi. İşte şimdi teknopark yönetici şirketlerimize büyük sorumluluk düşüyor. Yönetici şirketlerimiz Kovid-19 riskiyle mücadelede üzerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirecek. Devletimizin sunduğu destekler, özel sektörün iş birliğiyle çok daha etkili hale gelecek. El birliğiyle ve milli bir duruşla riski asgariye indirip, bu sorunların üstesinden geleceğiz."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar