Sağlık Personelleri İçin Yerli Video Laringoskop Cihazı Geliştirildi

Coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bilimsel kuruluşlarımızın da desteğiyle çalışmalar aralıksız devam ediyor. Son olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yerli ve milli imkanlarla video laringoskop cihazı prototipi geliştirildi. Cihaz, entübasyon yapacak sağlık personelini korumayı amaçlıyor.

Sağlık Personelleri İçin Yerli Video Laringoskop Cihazı Geliştirildi

Sağlık Personelleri İçin Yerli Video Laringoskop Cihazı Geliştirildi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim Teknoloji Üniversitesi öğretim elemanları ve Cumhuriyet Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Kapsam Elektromekanik şirketinin ortak yürüttükleri çalışmalar nihayete erdi. Proje ekibi bir hafta gibi bir sürede video laringoskop cihazının 3 prototipini tamamladı.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen video laringoskopi cihazına geliştirici ekip, Covid-19 salgınına atıfta bulunarak "LarinCOVIDeo" ismini verdi. Üretilen video laringoskop cihazları hasta ile temas eden kısmı tek kullanımlık bir özelliğe sahip olacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cemil İsbir şunları söyledi:

"Kamera sistemi tekrar steril edilerek kullanılabilmektedir. Şu an prototipini ürettiğimiz laringoskop cihazımız normalde ithal edilen bir cihazdır. Yüksek maliyetli olan bu cihazı çoğu hastane kullanma imkanı bulamıyor. Yerli ve milli imkanlarla bu cihazı yaklaşık bir haftada dizayn ettik. Şu an cihazımız prototip aşamasında ama ileriki günlerde daha çok geliştirerek ucuz maliyetle seri üretime geçeceğiz. Bu cihazı bu kadar hızlı üretime geçirmemizin nedeni, Kovid-19 salgını sebebiyle doktorların ve sağlık çalışanlarının mümkün olduğu kadar minimum temasla işlerini görmesini sağlamaktır. İlerleyen dönemde ürettiğimiz cihazı Sivas başta olmak üzere isteyen herkesin hizmetine sunacağız."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR