PROMPTER NEDİR?

Prompter, yabancı kökenli bir kelime olmakla birlikte Türkçe karşılığı ”Elektronik Suflör” şeklinde bilinir. Yayın esnasında konuşmacı veya haber spikerinin görebileceği biçimde kamera karşısında haber akışını sağlayan, eksiksiz haber okumaya yarayan, hataları kapatan, unutulanları gideren bir cihaz olan prompterda bazen de çeşitli aksaklıklar yaşanması komik durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor.

Ulusal yayın gerçekleştiren pek çok kanal bu yöntemi kullanırken, prompter yöntemini kullanmayan kanallarda vardır. Prompterdan yararlanan konuşmacı ya da haber sunucusu bu yöntemi kullandığı esnada seyirciye bakarak jest ve mimiklerini ayarlamalı ve o şekilde konuşma gerçekleştirmeli, aksi durumda seyirciye devamlı promptere bakarak konuştuğunuzu belli edebilirsiniz, bu da sizin dinlenmemenize ve kanalın izlenmemesine neden olabilir. Bu nedenle spiker, prompter kullanmayı iyi bilmelidir.

Elektronik bir slayt cihazı olan Prompter ya da diğer ismiyle Elektronik Suflör, gerçekleştirilen yayın sırasında sunucunun hatalardan-yanlışlardan uzak ve akıcı bir şekilde konuşmasını sağlamaktadır. Diğer yandan haber sunucusunun programda unuttuklarını anımsayabilmesi ve konuşurken teklememesi, kelimelerin takılmadan doğru şekilde telaffuz edilebilmesi yönünden önemli bir cihaz olma özelliği taşımaktadır.

PROMPTER NASIL ÇALIŞIR?

Prompter, elektronik bir slayt cihazı olup, yapılacak konuşma metnini konuşmacı ya da spikere, konuşma akışını kolaylaştırmak adına seyirciye kapalı, konuşmacıya açık şekilde duran konuşmacının ya da arkada programı yöneten kişilerin elinde bulunan kumanda yoluyla konuşma akışı sağlanır. Prompter yazılı metinleri aktarması sebebiyle önceden mutlaka kontrol edilmeli, yanlışlar düzeltilmelidir. Aksi halde konuşma ya da haber sırasında komik durumlar ortaya çıkmaktadır.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.