TEKNOFEST 2020 Roket Yarışları Başladı

Yarışmacıların aylar öncesinden projeleri ile hazırlık yaptığı TEKNOFEST 2020 Roket Yarışları Tuz Gölü’nde başladı.

04.09.2020-10:19 - (Son Güncelleme: 04.09.2020-10:30)

Türkiye’nin en büyük teknoloji ve bilim festivali olan TEKNOFEST 2020 kapsamında düzenlenen Roket Yarışları 1 Eylül’de Tuz Gölü’nde başladı. Yerli ve milli teknoloji hamlesi kapsamında çok önemli bir etkinlik olan TEKNOFEST, genç mühendis ve bilim insanlarının kendi ürettikleri çalışmaları sergilemesine fırsat veriyor. Roket yarışları 13 Eylül’de sona erecek.

TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR TÜRKİYE

TEKNOFEST'ten yapılan açıklamaya göre, havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Türkiye için kritik öneme sahip alanlarda gerçekleştirdiği teknoloji yarışmaları ile "Teknoloji üreten bir Türkiye" için #milliteknolojihamlesi ateşiyle yanan meşaleyi en yükseğe taşıyor.

 20 BİN FEET’E ATIŞ YAPACAKLAR

En yükseği hedefleyen gençler için ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST 2020 Roket Yarışları heyecanı ise 1 Eylül'de Tuz Gölü’nde başladı.

Öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini artırarak bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan, alçak, orta ve yüksek irtifa kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmaya lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri takım olarak katılıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan "Yüksek İrtifa Kategorisi"nde takımlar, 20 bin feet irtifaya atış yapacaklar.

SELÇUK BAYRAKTAR'DAN AÇIKLAMA

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, katılımcıların paylaşıldığı roket videosu sonrası sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaptı. Bayraktar, 'Başardık! Başardık! Evet, gerçekten başardık! Yarın ilk iş sabahtan oradayız inşallah' dedi.

ROKET YARIŞLARI 13 EYLÜL’E KADAR SÜRECEK

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen roket yarışması 13 Eylül tarihine kadar devam edecek. Yarışmada takımlar, bir gün montaj alanında roketlerinin montajını tamamlarken bir sonraki gün atış alanında montajını tamamlamış oldukları roketlerin atışını gerçekleştiriyor.

FESTİVAL 24 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarında 20 bin 197 takımdaki 100 bin genç kıyasıya mücadele ediyor. Festival, bu yıl 24-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST ROKET YARIŞMASI KURALLARI

Yarışmanın alçak irtifa kategorisinde, en az 4 kilogram kütleye sahip bir faydalı yükü, ticari motorlarla 5 bin feet irtifaya taşıyacak bir roketin takımlar tarafından tasarlanıp üretilerek fırlatmaya hazır hale getirilmesi ve fırlatılması gerekiyor. Orta irtifa kategorisinde, en az 4 kilogram kütleye sahip bir faydalı yükü, ticari motorlarla 10 bin feet irtifaya taşıyacak bir roketin takımlar tarafından tasarlanıp üretilerek fırlatmaya hazır hale getirilmesi ve fırlatılması şart koşuluyor. Yüksek irtifa kategorisinde ise en az 4 kilogram kütleye sahip bir faydalı yükü, ticari motorlarla 20 bin feet irtifaya taşıyacak bir roketin takımlar tarafından tasarlanıp üretilerek fırlatmaya hazır hale getirilmesi ve fırlatılması isteniyor. Her üç kategoride de takımların, aynı zamanda fırlatma sonrası roketin tüm alt sistemlerini ve faydalı yükünü tekrar kullanılabilir halde kurtarmaları gerekiyor.

Roket Yarışması kapsamında takımların, Ön Tasarım Raporu (ÖTR),Kritik Tasarım Raporu (KTR),Test Hazırlık Raporu (THR) ve Atışa Hazırlık Raporu (AHR) olmak üzere 4 farklı rapor hazırlamaları gerekiyor. ÖTR değerlendirme sonuçlarına göre bir ön eleme gerçekleşiyor. Maddi destek almaya hak kazanan takımlar ise KTR sonuçlarına göre belirleniyor. Atışa hazırlık raporlarının ardından ise finale kalan takımlar belirleniyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar