Tarım ve Orman Bakanlığı Tüketicileri Sevindirecek Açıklamayı Yaptı!

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı yeni düzenleme sonucunda tüketicileri yanıltan ifadeleri minimuma indirdi.

26.11.2021-11:44 - (Son Güncelleme: 26.11.2021-12:13)Tarım ve Orman Bakanlığı Tüketicileri Sevindirecek Açıklamayı Yaptı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketicilerin paralarını korumak için Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması için yeni bir çalışma hazırladı. Yapılan çalışmada gıda etiketlerinde, yanıltıcı isim, ifade ve görsellerin yer almayacağı söylendi.

TÜKETİCİ ARTIK KANDIRILMAYACAK

Hazırlanan yeni düzenlemenin amacının tüketicinin yanılıtıcı ifade, isim veya görseller yolu ile kandırılmasının önüne geçilmesi olarak belirtildi. Düzenlemede birbirine benzer ürünlerin tüketiciler tarafından karıştırıldığı öne sürülerek bir gıdanın adı kullanılmayacak, ‘ tadında’, ‘ lezzeti’, ‘keyfi’ gibi manipülatif ifadeler kullanılamayacağı belirtildi. Yeni düzenlemenin yapılan araştırmalar sonucunda tüketicileri ürün alırken zorlayan etmenler belirlenerek yapıldığı açıklandı. 

YENİ DÜZENLEMEDE YER ALAN MADDERİN TAM HALİ

-Gıdanın adı ve içindekiler bilgisi mevcut düzenlemeye göre ambalajın boyutuna bağlı olarak 2.5 kat daha büyük yazılmasında karar kılındı.

-Bir ambalajın en geniş yüzeyinde markanın en büyük yazıldığı alan “Temel Görüş Alanı” olarak belirlendi. Gıdanın adının temel görüş alanında da yazılması zorunlu olacağı açıklandı.

-Birbirine benzeyen ve tüketiciler tarafından benzer gıdalarla karıştırılabilecek gıdalarda yanıltıcı görseller, isimler ve ifadeler kullanılmayacağı belirtildi.

-Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda gıdanın adı; etiket üzerinde markanın geçtiği her yerde, gıdanın markasının hemen yanında veya altında gıdanın markası ile aynı punto büyüklüğünde yazılacak.

-Üretiminde meyve veya sebze yerine sadece aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde aroma verici ile ilgili görsel bulunamayacak. Gıdanın adında aromalı olduğu “…. Aromalı” ifadesi kullanılarak ve gıdanın adının geçtiği her yerde en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

-Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda, özelliklerini taşımadığı bir gıdanın adı kullanılarak, “….tadında”, “… lezzeti”, …keyfi vb. ifadelerin kullanılması yasaklandı.

-Bir gıda bileşeninin görselinin etikette veya ürün adında yer alması durumunda görselin olduğu her yerde veya ürün adının yanında veya altında o bileşenin miktarı en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

-Tatlandırıcı içeren gıdalarda “Tatlandırıcı içerir” veya “Tatlandırıcılı” ifadesi temel görüş alanında gıdanın adının yanında veya altında en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal