Tarihte Bir İlk! Papa Irak'a Gidecek

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni yaptığı açıklamada, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un Irak'ı ziyaret edecek ilk Papa olacağını belirtti.

03.03.2021-01:46 - (Son Güncelleme: 03.03.2021-01:46)Tarihte Bir İlk! Papa Irak'a Gidecek

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, düzenlediği basın toplantısıyla tarihi gezi öncesi Vatikan'ı takip eden gazetecilerin karşısına geçip, yapılacak olan ziyaret hakkında bilgi verdi.

IRAK'TA İLK KEZ BULUNACAK

Papa’nın Kasım 2019'da Tayland ve Japonya'ya yaptığı ziyaretten sonra yeni tip koronavirüs  salgını nedeniyle 2020'deki dış gezilerinin tamamını iptal ettiğini hatırlatan Bruni, "Pandemi nedeniyle yaklaşık 16 aydır dış gezi yapılmıyordu. Bu seyahat, Papa'nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gidiyor. Aynı zamanda Papa, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii'lerden oluşan bir ülkeye gidiyor." dedi.

ZİYARETİN AMACI AÇIKLANDI

Planlanan gezinin Irak ve bölgedeki Hristiyanlara dayanışma amacıyla yapıldığını ve dinler arası buluşma için bir fırsat niteliği taşıdığını belirten Bruni, ziyaretin bölge ülkeler içinde büyük önem taşıdığını söyledi. "Kardeşlik ve umut. Bu iki kelime, Papa'nın Irak ziyaretini özetlememize yardımcı olabilecek iki kelime." diye konuştu.

"ALIŞIK OLDUĞUMUZ SEYAHATLERDEN FARKLI BİR YOLCULUK OLACAK"

Irak’ta koronavirüs vakalarının arttığı bir dönemde Papa'nın ziyaretini neden ertelemediği sorulması üzerine ise Vatikan Sözcüsü, gezinin mümkün olan en kısa sürede yapılmak üzere tasarlandığını belirterek, "Papa'nın Irak'a yapacağı bu seyahat, o topraklara, oranın insanlarına ve Hristiyanlarına sevgi jestidir. Alışık olduğumuz seyahatlerden farklı bir yolculuk olacak. Ülkenin koronavirüs önlemlerinin dikkate alınması gerekiyor." cevabını verdi.

ZIRHLI ARACA BİNECEK Mİ?

Genellikle gittiği yerlerde zırhlı araçları binmeyi tercih etmeyen Papa'nın Irak ziyaretinde nasıl bir tutum izleyeceği ise merak konusu oldu. Zırhlı araç ile ilgili sorulan soruya ise Bruni, "Diğer ziyaretlerden farklı güvenlik ihtiyaçlarının olduğu bir geziden bahsediyoruz. Zırhlı araç kullanması muhtemeldir." sözleriyle yanıtladı.

PAPA'NIN IRAK AJANDASI

Papa Franciscus, 5-8 Mart tarihlerinde Irak'a geniş kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirecek.

Vatikan'ın paylaştığı programa göre, Katoliklerin ruhani lideri ilk olarak başkent Bağdat’ta temaslarda bulunacak, ardından ise 6 Mart'ta Necef ve Ur kentlerini ziyaret edecek. Papa’nın Necef’te Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile de bir görüşmeye katılacak.

Sözcü Bruni, Ur ziyaretindeki dinler arası buluşma sırasında Papa'nın, Yezidilerle görüşeceği bilgisini de verdi.

Papa Franciscus, 7 Mart'ta Erbil'e giderek burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek ayrıca Musul ve Karakuş'u da ziyaret edecek ve 8 Mart'ta Vatikan'a dönecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR