Son Dakika! Hulusi Akar Açıkladı: Afganistan’a Asker Göndermemiz Söz Konusu Değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: '(Afganistan’a asker gönderme) Asker göndermemiz söz konusu değil' ifadelerini kullandı.

23.06.2021-17:02 - (Son Güncelleme: 23.06.2021-17:52)Son Dakika! Hulusi Akar Açıkladı: Afganistan’a Asker Göndermemiz Söz Konusu Değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar: '(Afganistan’a asker gönderme) Asker göndermemiz söz konusu değil' ifadelerini kullandı. Bakan Hulusi Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisin’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karadeniz bölgesinde Rusya’nın İngiliz gemisine yaptıkları uyarı ateşine dair soruya Bakan Akar konu hakkında araştırmalarını yaptıklarını dile getirerek ‘Hem Rusya’nın hem İngiliz tarafının yaptığı açıklamaları gördük, inceledik. Farklı açıklamalar var. Bu konuda gerçeği nedir arkadaşlarımız araştırıyor. Takip ediyoruz’ şeklinde konuştu. 

‘ASKER GÖNDERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL’ 

Afganistan’daki Havalimanın Türkiye’nin işletmesi ve güvenliğini sağlamasına yönelik ABD’li bir heyetin gelmesine ilişkin gelen soruya Akar; Afganlı kardeşlerimizin güvenliğine nasıl fayda sağlayabileceğimize değinerek ‘Gerçekten orada kardeşlerimiz rahatı, güvenliği için geçtiğimiz 20 yıl içinde diğer ülkelerle her türlü gayreti gösterdik. Özellikle son altı yılda Kabil Havaalanı, Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletilmesi konusunda elimizden gelen gayreti gösterdik. O Havaalanı Afganistan’ın hayatiyeti, günlük hayatı bakımından, sosyal hayatı, ticaret hayatı bakımından çok önemli. Havaalanının çalışması Afganlı kardeşlerimizin lehine olacaktır. Yarın Amerikalılarla bir görüşmemiz olacak. Burada yapmaya çalıştığımız husus, sağlıklı şekilde Afganlı kardeşlerimizin güvenliğine nasıl katkı sağlayabiliriz onun arayışı içindeyiz. Mevcudiyetimiz orada var. Ayrıca asker göndermemiz söz konusu değil. Onlarla birlikte arayış içindeyiz’ ifadelerini kullandı. 

‘ÖZELLEŞTİRME YOK’

Bakan Akar, makine ve Kimya Enstitüsü’nün Anonim Şirkete dönüştürülmesine dair gelen soruyu da yanıtlayarak, ‘İçinde bulunduğumuz dönemde bizim savunma sanayimizle alakalı yerlileşme ve millileşme, yerli ve milli sanayinin gelişmesi için yapılan çalışmaları görmek lazım. Bu konuda gurur verici oranda kamu ve özel sektörde çok ciddi çalışmalar var. Makine ve Kimya Enstitüsü hantal yapısıyla gelişmeleri, ilerleme sağlaması pek mümkün değil. Bizim burada yapmaya çalıştığımız Makine ve Kimya Enstitüsü Kurumu’nun modern bir yapıya kavuşması, hantal yapıdan kurtulması, rekabet gücünün gelişmesi, esnek ve etkin yapıyla ülkemize ve milletimize hizmet etmesine gayret ediyoruz. Özelleştirme yok. Orada çalışan arkadaşlarımızın haklarında gerileme yok’ şeklinde konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR