Son Dakika: FETÖ'nün Sözde Orta Asya Sorumlusu İnandı Hakkında Çıkan İddianame Onaylandı

MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirilen ve 5 Temmuz'da adli makamlara teslim edilen İnandı'nın silahlı terör örgütü yöneticiliğinden cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onaylandı.

27.07.2021-11:55 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-11:55)Son Dakika: FETÖ'nün Sözde Orta Asya Sorumlusu İnandı Hakkında Çıkan İddianame Onaylandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, İnandı için "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

YAZIŞMA GRUBUNDAN ÖRGÜTSEL TALİMATLAR VERDİ

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianameye göre, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemeyen fakat FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu olduğunu kabul eden İnandı, örgütün bu bölgedeki yapılanması hakkında detaylı bilgi verdi. İnandı ifadesinde, FETÖ'nün bugüne kadar deşifre olmamış çok sayıda yöneticisinin isim ve sorumluluk alanlarını da anlattı. Türkiye'ye geldiği 2015 senesinde FETÖ örgütünün kriptolu haberleşme programı olan ByLock programını yüklediği tespit edilen sözde sorumlu İnandı'nın, tahmini bir sene boyunca 17 kişinin yer aldığı yazışma grubundan örgütsel talimatlar verdiği de tespit edildi. Gerçekleşen programa 2 bin 158 kez giriş yaptığı belirlenen İnandı'nın, 13 arama yaptığı ve 1206 mail alıp gönderdiği kayıtlara geçti.

'KİMLERLE KONUŞTUĞUMU HATIRLAMIYORUM'

Söz konusu İddianamede beyanına yer verilen sözde sorumlu İnandı,yazıştıkları kişilerin adını hatırlamadığını dile getirerek 'Bahsedilen şifre ve kullanıcı adı bana aittir. ByLock programını, 2015'te İstanbul'a geldiğimde İsmail Köklü veya Ahmet Gürcan Çapraz kurmuştu. Kimlerle yazıştığımı hatırlamıyorum, bana isim ve soy isim sorulması halinde şahısların pozisyonları hakkında bildiğim kadarıyla bilgi veririm' şeklinde ifadelerde bulundu. Sözde sorumlu İnandı'nın, FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu olduğuna ilişkin 8 tanık beyanı bulunduğuna dikkat çekilen iddianamede, "FETÖ'nün yönetici kadrosu içinde yer aldığı belirlenen, örgüt içinde karar veren, organize eden, örgüt üyelerini yönlendiren, emir ve talimat veren şüphelinin, üzerine atılı 'silahlı terör örgütünü kurma veya yönetme' suçunu işlediği anlaşılmıştır." tespiti yapıldı.

5 TEMMUZ'DA ADLİ MAKAMLARA TESLİM EDİLMİŞTİ

Başarılı bir MİT operasyonu ile Türkiye'ye getirilen Orhan İnandı, 5 Temmuz tarihinde adli makamlara teslim edilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerçekleştirilen soruşturma doğrultusunda Orhan İnandı hakkında hazırlanan iddianame, 16 Temmuz tarihinde ise mahkemeye gönderilmişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal