Son Dakika! Anayasa Mahkemesi’nde kritik gelişme: O isim AYM’nin yeni başkanı oldu!

Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya olarak belirlendi. Özkaya, 15 üyeli mahkemenin başkanlığına seçilirken, oyların 9'unu almayı başardı. Bu gelişme, ülkedeki siyasi ve hukuki süreçler açısından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

21.03.2024-13:08 - (Son Güncelleme: 21.03.2024-14:26) Son Dakika! Anayasa Mahkemesi’nde kritik gelişme: O isim AYM’nin yeni başkanı oldu!

Yüksek mahkemelerde yapılacak seçimin ilki, bugün Anayasa Mahkemesi'nde gerçekleştirildi ve Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Kadir Özkaya seçildi. Başkan dahil 15 üyesi olan Anayasa Mahkemesi üyelerinden 9'unun oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan Özkaya, Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanı oldu. Diğer başkan adayı Yusuf Şevki Hakyemez ise 6 oy aldı.


Anayasa Mahkemesi'nde, Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolacağı 20 Nisan'dan 2 ay öncesi olan 20 Şubat'ta başkanlık seçimi süreci başlamış, seçimin tarihi ise 21 Mart olarak belirlenmişti. 12 yıllık görev süresinin dolmasıyla birlikte aday olmayan Zühtü Arslan’ın ardından Anayasa Mahkemesi’nde yeni başkanı belirlemek üzere genel kurul bir araya geldi. Yapılan seçimle birlikte Kadir Özkaya, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi.

Özkaya'nın Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmesi, ülkedeki yüksek mahkemelerin çalışmaları ve alacakları kararlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya kimdir?

1963 yılında Tarsus’ta doğmuştur. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirmiş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun olmuştur.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulunmuştur. 4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atanmıştır. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürmüştür. 21/10/2005 tarihinde ise Kasım 2004’te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atanmıştır. Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22/12/2014 tarihinde göreve başlamıştır.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirmiştir. Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü iki kitabı bulunmaktadır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12/3/2020 ve 5/3/2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. Seçildiği başkanvekilliği ve İkinci Bölüm başkanlığı görevini 4/4/2020 tarihinden itibaren yürütmektedir.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal