Soma şehitleri facianın 8. yılında anılıyor: Acıları ilk günkü gibi taze!

Manisa’nın Soma ilçesine 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Eynez'deki kömür madeni kazasında hayatını kaybeden 301 işçi facianın 8. yılında anılıyor. Acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu ifade eden maden şehitlerinin yakınları şehit mezarlarını ziyaret etti.

13.05.2022-14:05 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-15:41)

Türkiye tarihinin en büyük maden kazası 2014 yılında Manisa’nın Soma ilçesinde meydana geldi. 13 Mayıs tarihinde gerçekleşen facianın 8. yılında maden şehitleri mezarları başında anılıyor. Faciada 5 gün süren kurtarma çalışmaları sonrası 301 madenci toprak altından çıkarırken yakınları aradan geçen 8 yıla rağmen acılarını unutmadı. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Soma Maden şehitliğinde yatan ve başka şehirlerde defnedilen madenciler için yaptırılan anıt mezarlar gerek yakınları gerekse vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor.

Buradaki 301 kişiden 180’i çayın çorbasını içtiğim ekmeği bölüştüğüm arkadaşımdı

Maden işçisi olduğunu ve geçirdiği kaza sonrası çalışamaz hale geldiğini ifade eden İdris Sarıkaya: “Soma 301 şehitliğindeyiz. Bugün 8. yıl dönümde buradayız. Acımız yine aynı gözyaşımız yine aynı her zaman aynı kalacak. Bizzat bu acıyı bire bir yaşayan biri olarak acımız yine aynı her zaman aynı kalacak. Buradaki 301 kişiden 180’i çayın çorbasını içtiğim ekmeği bölüştüğüm arkadaşımdı. Bu kazayı duyduğumda Savaştepe’den nasıl geldiğimi bilmiyorum. Kimi 3 kimi 5 diyordu. Geldiğimizde 150 olmuştu. Acımıza acı katlandı ve 301 kişi madenden çıkarıldı. 301 şehitle bu iş sonlandı. Bu kazaların artık ne Soma’da ne ülkemizde ne de dünyanın başka bir yerinde yaşanmamasını temenni ediyoruz." sözlerini kullandı.

Soma Şehitleri

Yılların acısı içimizde kanayan bir yara 

Söz konusu maden kazasında abisi Mustafa Kaya’yı kaybeden ve kendisi de yaralı olarak kurtarılan Hüseyin Koç: “Ben de madende çalışıyorum. Patlamada yaralı olarak kurtuldum. Abim Mustafa’yı kaybettim. Burada yatan arkadaşlarımızla yemişliğimiz içmişliğimiz var. Acılarımız her günkü gibi taze aynı değişen bir şey yok. Her hafta geliyoruz. Halen çalışıyorum korkarak ama yapacak bir şey yok. Yılların acısı içimizde kanayan bir yara. Oğlum oldu ve adını abimin adını koydum o da Mustafa Kaya. İçimizde bir uhdeydi. Oğlumuz olursa ismi Mustafa Kaya olacak demiştim. Cenabı Allah bir oğlan nasip etti ve ismini Mustafa Kaya koyduk.” ifadelerinde bulundu.

Mehlika Karadayı
mehlikakaradayi@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal