Sırp Polisinden Skandal Olay: Namaz Kılan Boşnakları Hedef Aldılar!

Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti'nde halka açık alanda namaz kılan Boşnaklara para cezası verildi. Boşnak grup mahkemeye başvuracaklarını söyleyince, polisler cezayı iptal etti.

22.01.2022-11:06 - (Son Güncelleme: 22.01.2022-11:20)Sırp Polisinden Skandal Olay: Namaz Kılan Boşnakları Hedef Aldılar!

Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti entite polisi, Saraybosna'ya yakın konumda olan bir kısmı Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Trebevic bölgesinde, halka açık alanda namaz kılan Boşnaklara para cezası kesti.

Saraybosnalı olan Bajro Cavcic ve Din Kültürü Öğretmeni olan Semir Vatric, yanlarına aldıkları 20 çocuk ile birlikte Trebevic Dağı'na geziye gittiklerinde provokatif eylemlere maruz kaldıklarını söyleyerek 'Öğlen namazı vakti gelmişti, bulunduğumuz yerde namaz kılacak bir yerimiz olmadığı için insanları rahatsız etmeyeceğimiz bir alana doğru gittik ve orada cemaat olarak öğle namazını kıldık.' açıklamalarında bulundu.

Bajro Cavcic yaptığı söylemde 'Geziyi bitirip şehre dönmek için teleferiğe doğru giderken yolda polis ekipleri tarafından durdurulduk.' ifadelerine yer verirken şöyle devam etti:

'Polis memurları, hakkımızda şikayet olduğunu söyledi. Bize "halka açık alanda uygunsuz davranışlarda bulunmak" suçlamasıyla, 50 avro para cezası kestiler. Polis memurlarına bu yaklaşımın yasal olmadığını ve uygunsuz herhangi bir davranışta bulunmadığımızı, sadece ibadetimizi yerine getirdiğimizi söyledik.' söylemlerine yer verdi.


BURASI BİZİM BÖLGEMİZ BURADA NAMAZ KILAMAZSINIZ

Cavcic vermiş olduğu ifadesinde 'Polis memurlarına, yaptıklarının doğru olmadığını, bir suç işlemediğimizi ve bu kadar çocuğu ayakta bekletmeye hakları olmadığını söylememiz üzerine, polis memurlarından birisi 'burası bizim bölgemiz, burada namaz kılamazsınız' şeklinde açıklama yaptı.' açıklamalarında bulundu.

Din Kültürü Öğretmeni Vatric, cümlelerine ise şu şekilde devam etti:

'Yaşanan bu olay üzerine amirleri ile konuşmak istediğimi söyledim. Bunun üzerine polis memurları, Zeljko İvetic isimli amirlerini aradılar. Amirlerine bu yaptıklarının karşılığını bulacağını ve mahkemeye başvuru yapacağımızı söyledim.'

CEZAYI GERİ ÇEKİN

Vatric, 'Kısa süre içerisinde amirleri Zeljko İvetic olay yerine giderek, polis memurlarına kestikleri cezayı geri çekmelerini ve cezanın iptal edileceğini söyledi. Bizden kestikleri ceza belgesini geri vermemizi talep ettiler. Kendilerine belgeyi geri vermeyeceğimizi ve gerekli işlemleri başlatacağımızı belirttik.' açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 5 saat, soğukta ve dağın tepesinde 20 çocukla ayakta bekletildiklerini anlatan Vatric, 'Dönüş yapmak için teleferiğe doğru gittik ancak kapanmıştı ve tüm yolu yaya olarak geçip şehre inmek zorunda kaldık.' söylemlerine yer verdi.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal