SGK'dan Müjdeli Haber

SGK, geçen sene çıkartılan torba kanunla getirilen 'uyumlu' mükellefin son bir sene içindeki borcunun 3 seneye kadar tecil edilmesine veya taksitlendirilmesine ilişkin düzenlemenin ayrıntılarını belirledi.

20.11.2018-08:43 - (Son Güncelleme: 20.11.2018-09:04)

SGK'dan müjdeli haber... Milyonlarca kişi bu kanunu bekliyordu. İşte herkesin merakla beklediği haberin detayları... SGK, geçen sene çıkartılan torba kanunla getirilen 'uyumlu' mükellefin son bir sene içindeki borcunun 3 seneye kadar tecil edilmesine veya taksitlendirilmesine ilişkin düzenlemenin ayrıntılarını belirledi.

Uyumlu mükellefler, son bir sene içinde ödeyemedikleri prim borçlarının ödenmesi veya haczedilmesi halinde “çok zor duruma” düşecekse, borçların tecili için başvuru yapabilecekler. Borçlunun başvuru tarihinden geriye doğru en az 3 senelik prim ödüyor olması şartı aranacak. Mükellefin icra takibi yönünden aynı sosyal güvenlik merkezi bölgesinde birden fazla iş yerinin bulunması halinde, herhangi bir iş yerinin 3 senedir prim yükümlüsü olması yeterli kabul edilecek...

Başka bölgede veya ildeki iş yerleri 3 sene şartında dikkate alınmayacak. Örneğin, Ankara’da haciz ünitesi bulunan iki ayrı sosyal güvenlik merkezi bölgesinin her birindeki şirketler ayrı değerlendirmeye tabi tutulacak. A merkezindeki iş yeri uyumlu ise mükellefin B merkezindeki iş yerinin uyumlu olmaması tecil kolaylığından yararlanmasını önlenmeyecek.

HANGİ BORÇLAR İÇİN GEÇERLİ OLACAK?

Sosyal güvenlik primleri, işsizlik sigortası primleri ve idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı tecil edilebilecek. Damga vergisi borçları tecil edilemeyecek. Borcun taksitleri ödendikçe, ödeme oranında hacizler kaldırılacak, teminat iade edilecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleriiçin aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR