Seçime saatler kaldı! Oy kullanırken bunlara dikkat edin! İşte adım adım oy verme rehberi…

Türkiye'de 61.4 milyon seçmen bulunuyor ve bu seçmenler yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gidecek. Ayrıca, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. Seçimlere toplamda 34 siyasi parti katılacak. Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanları ile 50 bin 336 muhtarın yanı sıra il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri belirlenecek.

30.03.2024-09:44 - (Son Güncelleme: 30.03.2024-15:51)

Türkiye, 61.4 milyon seçmeniyle birlikte yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gidiyor. Türkiye'de 61.4 milyon seçmen bulunuyor ve bu seçmenler yerel yöneticilerini belirlemek üzere oy kullanacak. Ayrıca, 1 milyon 32 bin 610 genç ise ilk kez sandık başına gidecek. Toplamda 34 siyasi parti, seçimlere katılacak ve seçmenlere farklı seçenekler sunacak. Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanları ile 50 bin 336 muhtarın yanı sıra il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri belirlenecek. Bu, yerel yönetimlerin geleceğine ilişkin önemli bir karar sürecini temsil ediyor.

Seçmenlere toplamda 4 oy pusulası verilecek. Bu pusulaların ve renklerinin dağılımı ise şu şekilde:

Beyaz: Büyükşehir belediye başkanlığı için,

Turuncu: İl genel meclisi üyeleri için,

Mavi: Belediye başkanları için,

Sarı: Belediye meclisi üyeleri için kullanılacak.


Seçim günü yasakları

Seçim günü, oy verme sürecinin sağlıklı ve adil bir şekilde ilerlemesi için belirli yasaklar ve kurallar bulunmaktadır. İşte seçim gününde dikkat edilmesi gerekenler:

- İçki Satışı ve İçilmesi Yasak: Oy verme günü, her türlü içki satışı ve içilmesi yasaktır. Bu kuralın ihlal edilmemesi önemlidir.

- Eğlence Yerlerinin Kapalı Kalması: Bütün eğlence yerleri, oy verme süresince kapalı kalacak. Ancak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek servisi yapılabilir.

- Silah Taşıma Yasak: Emniyet ve asayişi korumakla görevli olan kişiler dışında hiç kimse silah taşıyamaz. Bu kuralın ciddiye alınması ve uygulanması önemlidir.

- Seçimle İlgili Yayın Yasağı: Seçim günü saat 18.00'e kadar radyo ve her türlü yayın organlarında seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaktır. Bu saat aralığında sadece Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun seçimle ilgili haber ve tebliğleri yayınlanabilir. Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacaktır. Ancak, YSK bu süreyi öne çekebilir.


YSK: “İftar molası verilmeyecek!”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde oy sayımının kanun gereği iftar saatinde mola verilmeden aralıksız yapılmasına karar verdi. YSK Başkanı Ahmet Yener, iftar molası konusunda şu açıklamayı yaptı:

"1973 ve 2024 yılında seçimler ramazan ayına denk geldi. YSK, seçim yasalarını uygulamakla yükümlü bir kurumdur. Seçimler bittikten sonra oy sayım işlemlerine aralıksız devam edilmesi gerektiği kararını aldı. Ramazan ayında oruçlu sandık görevlilerinin herhangi bir zorlukla karşılaşacağı sonucu çıkarmamak gerekir. Biz inanıyoruz ki tüm siyasi partilerimiz sandık görevlilerinin bu konudaki ihtiyaçlarını giderecektir."

Bu kararla birlikte, oy sayımı sürecindeki hızın artması ve seçim sonuçlarının daha hızlı bir şekilde açıklanmasının hedeflendiği belirtiliyor. Ayrıca, Ramazan Ayı nedeniyle oruçlu olan sandık görevlilerinin ihtiyaçlarının karşılanması için siyasi partilerin destek vereceği ifade ediliyor. Bu sayede, seçim sürecinin verimli ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması amaçlanıyor.

Yerel seçimlerde il il değişiklik

Büyükşehir belediyesi olan illerde (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van), seçmenler büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacaklar. Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy verilecek.

Köylerde ise il genel meclisi üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar meclisi için oy kullanılacak. Bu şekilde, Türkiye genelinde yerel yöneticilerin belirlenmesi için çeşitli seçenekler sunulmuş olacak. Her bir ildeki yerel yönetim yapısına göre farklı oy verme seçenekleri bulunması, yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına ve yapılarına uygun olarak seçmenlere katılım imkanı sağlayacak.


Oy verme rehberi: 10 adım!

Bu adımları takip ederek demokratik haklarınızı kullanarak oy verme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşte seçmenlerin dikkat etmesi gereken adım adım oy verme işlemleri…

Nerede oy kullanacağınızı biliyor musunuz?

1- Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı YSK’nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK’nın Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması’ndan veya “444 9 975” numaralı YSK Çağrı Merkezi’nden öğrenebilirsiniz. Oy verme saatlerine dikkat edin

2- Doğu’daki 32 ilde seçim saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona erecek. Bunların dışında kalan illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak.TC kimlik numaralı belge şart

3- Seçmenlerin üzerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası olan kimlik belgesini bulundurması şart.

Cep telefonu ve haberleşme araçları

4- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine girilmesi yasak.

Oy pusulasında sadece mühür

5- Oyun geçerli sayılması için “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerek. Yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek. Zarfa oy pusulası dışında bir şey de konulmayacak.

Tüm pusulaların tek zarfa koyulması

6- Seçmenler, kullandıkları tüm oy pusulalarını tek bir zarfa koyarak sandığa atacak.

Oy pusulasını nasıl katlamalısınız?

7- Uzun oy pusulasını, mühürlü tarafın diğer tarafa bulaşmasını önlemek için dikkatle katlayın. Yoksa oylarının geçersiz sayılma ihtimali bulunuyor.

Listeye imza atmak şart

8- Seçmenlerin, oylarını kullanıp zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adlarının bulunduğu yerin karşısına mutlaka imza atmaları gerekiyor.

Hangi oylar öncelikli sayılacak?

9- Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde, sırasıyla, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Yurt dışı seçmenlerin oy kullanması

10- Yurt dışındaki seçmenler yerel seçimde oy veremiyor. Milletvekili, Cumhurbaşkanı ve halk oylamasında oy kullanıyor.


Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal