Sanayi Üretim Endeksi Artış Gösterdi!

Sanayi Üretim Endeksi Eylül ayı raporları TÜİK tarafından rapor edildi

13.11.2020-10:10 - (Son Güncelleme: 13.11.2020-11:36)Sanayi Üretim Endeksi Artış Gösterdi!

Sanayi üretim endeksi, pandemi sürecinde normmalleşmeye geçişle beraber artışa devam ederek, eylülde aylık bazda yüzde 1,7, yıllık bazda yüzde 8,1 artışa geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),eylül ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını rapor etti.

Söz konusu raporun içeriğine göre eylülde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019'un aynı ayına göre yüzde 8,1 arttı. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 11,17 artış oldu.

Sanayinin tabanı göz önünde bulundurulduğunda, eylülde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, önceki senenin aynı ayına istinaden yüzde 0,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 8,6 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 arttı.

Bahsi geçen ayda, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,2 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Kovid-19 salgın sürecinde normalleşme dönemine geçilmesinin ardından gelen yılın 3'üncü çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,7 yükseldi. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi de yüzde 30,3 arttı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR