Salgın var mı? Salgın hastalığına karşı nasıl önlem alabilirim?

Kış mevsimi beraberinde hastalıkları da getiriyor. Hele de kar yağışının olmadığı bölgelerde uzmanlar, salgın riskinin yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Olabildiğince kapalı ortamlardan uzak ve havalandırılabilecek ortamlarda yer almanın önemine de ayrıca dikkat çeken uzmanlar, bağışıklığı güçlendirecek takviyeler öneriliyor. Enfeksiyon ve salgına karşı önlem nasıl alınır?

26.01.2024-09:52 - (Son Güncelleme: 26.01.2024-18:10)

Salgın hastalıklar kapıda. Uzmanlar kalabalık ortamlardan uzak durun diyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeleri alınmasını öneriyorlar ancak nasıl ve ne şekilde önlemler alınmalı? İşte detaylar… 

Tedbirin formülü!

Salgın hastalıklarda nasıl tedbir alabilirim

Hastanelerde doluluk oranı, pandemiden sonra en fazla yoğunluğa ulaştığını öğrenilen bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu an İstanbul’da hastanelerin yoğunluk oranın yüzde 85’e ulaştığının uyarısında bulunmuştu. O halde salgına karşı alınabilecek tedbirler nasıl olmalı? 

Kalabalıklardan uzak durun!

Salgın hastalıklara karşı korunmak için dışarı çıkıldığı zaman tuzlu suyla gargara ve burun duşu yapılması, ayrıca eterik yağlarının koklanması ve sürülmesi etkili olabilmektedir. Büyük kalabalıklardan kaçınmak, kalabalık-sıkışık insanların birbirine çok yakın olduğu yerlerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekmektedir.

Çocuklarda bağışıklık nasıl güçlenir?

Salgın hastalık

Bağışıklığın güçlenmesi için; mineraller, vitaminler, özellikle D vitamini ve balık yağının tüketilmesinin çocuk bağışıklık sisteminin güçlenmesinde başlıca önlemler arasında yer almaktadır. Beslenme de ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklara hazır gıdalara izin verilmemeli, temiz ortamlarda bulunmasına dikkat edilmeli, sağlıksız içeceklerden uzak durulmalı, önerisinde bulunulmaktadır. Çocukların bağışlılıklarının ideal seviyeye ulaşabilmesi için mineraller, vitaminler, özellikle D vitamini ve balık yağına dikkat edilmeli, günlük olarak tüketilmesine ayrı özen gösterilmesi gerektiği ifade edilmektedir.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal