Thai Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? Thai Masajı Hangi Sağlık Sorunlarına İyi Gelir?

Thai yani Tayland masajı doğunun en popüler masaj çeşitlerinin başında gelmektedir. Bildiğimiz masaj tekniklerinden oldukça farklı teknikler uygulanan Thai masajını tembel yogası diye adlandırıldığını da duyabilirsiniz. Peki Thai masajı kimlere yapılır gelin birlikte bakalım.

Thai Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? Thai Masajı Hangi Sağlık Sorunlarına İyi Gelir?

Çin’in geleneksel Hint yogasından esin alınarak kurgulanmış teknikleri 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Sadece beden değil aynı zamanda zihin ve ruh tedavisi olarak da görülür bu masaj.

THAİ MASAJI NASIL YAPILIR?  

Thai masajında kıyafetleriniz üzerinizde kalır veya tercihe göre ince keten bir giysi size verilir. Burada önemli olan baskının vücudunuz gerilirken uygulanmasıdır. Yarı sert bir zeminde oturursunuz ve uzman terapistin yönlendirmesi ile kol, bacak, boyun, ayak ve ellerinize çeşitli germe hareketleri yapılırken vücudunuzda belirli bölgelere de baskı uygulanır. Mühim olan vücudun belirli enerji noktalarına doğru hamleler yapılıp o bölgedeki kasların rahatlatılması ile tüm bedene yayılan rahatlama hissinin meydana gelmesidir.

THAİ MASAJININ FAYDALARI NELERDİR?  

Hiç bir masaj türünde Thai masajında olduğu kadar esneme hareketleri bulunmaz. Bu esneme hareketleri ile beraber bir nevi meditasyon seansındaymışsınız gibi zihinsel ve ruhsal rahatlama da hissedersiniz. Thai masajı teknikleri, Serotonin yani mutluluk hormonu salınımının yükselmesine Kortizol yani stres hormonu salınımının eksilmesine yardımcı olur. Uygulanan esneme hareketleri ve baskı uygulamaları ile de daha rahat hareket ettiğinizi fark edersiniz.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR