Stresin Hayatımızdaki Etkisinin Daha Fazla Arttığı 5 Durum

Stresi algılama herkese göre farklılık gösterir. Birisi için kolay alt edilen stres, diğeri için bir felakete sürükleyebilir. Stresin hayatımızdaki bazı dönemlerde üzerimizdeki etkisi daha fazla olabilmektedir. Peki hangi durumlarda stresle baş etmek zorlaşır gelin birlikte bakalım.

Stresin Hayatımızdaki Etkisinin Daha Fazla Arttığı 5 Durum

Stresin hayatımızdaki yeri neredeyse baş köşededir. Maalesef kimse stresin etkilerinden kolaylıkla uzaklaşabildiğini söyleyemez. Peki bizi strese daha fazla yaklaştıran o durumlar hangileridir.

ERGENLİK DÖNEMİ  

Ergenlik, insan hayatındaki en kritik dönemlerinden biridir. Bu dönemde çocuklar birçok konuda hassaslaşır. Daha alıngan ve  sinirli olabilirler. Vücudunda ve zihnindeki değişikliklere uyum sağlaması süre alacağından, strese karşı daha dayanıksız olurlar. Onun için küçük sorunlar bile, içinden çıkılması zor bir durum alabilir.

YENİ İŞ  

Yeni bir iş, kişide heyecan ortaya çıkarabileceği gibi aynı zamanda, strese de sebep olur. İşteki yeni arkadaşlıklar, işyerinin işleyiş şekli, patronun ya da müdürünün davranış şekli strese sebep olabilir.

ŞEHİR DEĞİŞTİRME

Okul, iş ya da ekonomik sebeplerle kişiler şehir değiştirmek durumunda kalabilirler. Bu gelişme olumlu olsa bile, yeni bir şehre alışmak en başta strese sebep olabilir. Ulaşım, basit ihtiyaçların karşılanmasında şehri tanımamış olma, yakınlarından uzaklaşma hissi kişiyi strese sokabilir.

TRAFİK

Bilhassa büyük şehirlerde trafikte geçirilen zamanın fazlalığı, trafik kurallarına uymama, kısıtlı zamanda gerçekleştirilmesi mecbur işler, kaza riski kişilerde yoğun strese sebep olabilmektedir.

HASTALIKLAR

Kişinin yakalandığı ve tedavisinin uzun zaman aldığı hastalıklar, kanserler, uzun süre ilaç kullanılması gereken tansiyon ve şeker gibi hastalıklar, doğuştan rahatsızlıklar, kişinin hareket etmesini zorlaştıran hastalıklar başlı başına bir stres kaynağıdır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR