20 Eylül 2019
  • Istanbul 21.67°
  • Ankara 14°
  • Izmir 16.11°
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34
BIST100.339
Dolar5,7197
Euro6,3268
Altın277,19

Sebepsizce Kollarınızda Morartı Varsa Sebebi Bu Olabilir!

Kan kaybının engellenmesini sağlayan Trombositin düşüklüğü bazı hastalıklara sebep olur. Bu hastalıklar ciddi bir hal alabilir.

Sebepsizce Kollarınızda Morartı Varsa Sebebi Bu Olabilir!

Sebepsizce Kollarınızda Morartı Varsa Sebebi Bu Olabilir!

Bağışıklık sistemindeki zayıflığın tetiklediği trombositin düşüklüğü kanın pıhtılaşmasını arttırabilir ve kan kaybına sebep olabilir.

TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR?

Kanın pıhtılaşmasını mümkün kılan renksiz kan hücrelerine trombosit denir. Yaralanmalar neticesinde damarlardaki kanı pıhtılaştırarak kan kaybını engeller. Trombosit düşüklüğü çoğunlukla lösemi ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda görülür. Aynı zamanda bazı ilaçların yan etkileri de trombosit hücrelerini düşürür. Genellikle her yaş ortalamasında olan trombosit düşüklüğünün en belirgin göstergesi ciltteki yersiz morartılardır. Trombositlerin düşük ya da yüksek olması sağlık problemlerine sebep olur. Hemogram testleri ile teşhis edilen trombositler ciddi bir rahatsızlığa sebep olmadan hemen tedavi edilmesi lazımdır. Trompositlerin aşamasını karaciğer belirler. Kemik iliği hücrelerinden bölünen parçalar olan trombositler kanda genellikle 7-10 gün arası dolaşır. Fonksiyonlarını tamamladıktan sonra dalak tarafından bedenden atılır. Trombositler herhangi bir yaralanma sırasında kanda hızla çoğalır bir örümcek ağı benzeri yaranın olduğu yerde katılaşarak kanın akmasını önler.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri