Sağlık Bakanlığı, obezite ile başlatılan savaş öncesinde yaptığı inceleme ile Türkiye’deki obezite profilini meydana çıkardı.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun aktardığına göre beş şehirde, altı merkezde obezite ile savaş için pilot uygulama başlatan bakanlık, uygulamayı ardından 81 şehire taşıyacak. Tespitlerin sonrasnda obezite ile mücadele için “Obezite Merkezleri” kurma ve yayma programı başlatıldı. Program kapsamında altı pilot şehirde obezite ile mücadele çalışması başladı.

Program çerçevesinde İstanbul’da Samatya ve Bağcılar, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana’da obezite merkezleri kuruldu. Bir sene devam edecek program çerçevesinde hastalara 6 modül uygulanacak. Obezite merkezlerinde hasta kayıt ve toplantı odaları, halka ilişkiler uzmanı, sağlık yetkilileri, diyetisyen, psikolog, eğitim odası yer alacak. Beden kitle endeksi (BKE) 30 ve üstü herkes programa girebilecek. BKE’si 40 ve üzeri hastalar hastanelerde, 50 ve üstü hastalar ise yatarak tedavi görecek. Başvuru yapan hastalar istenilen vakitte talep edilen kiloyu veremezse cerrahi yadrım da  görebilecek.

YILLIK MALİYETİ 20 MİLYAR TL

Bakanlığın, obezite hususundaki çalışmasında olan bazı tespitler şu şekilde:

- Obezitenin devlet ekonomisine senelik maliyeti 20 milyar lira.

- Maliyet nedenleri içinde fazla tüketim, iş ve çalışma engeli, hastalıklar, sağlık mali yükleri var.

- 2012 senesinde 811 insan obezite ameliyatı oldu. Bu sayı 2017’nin ilk 9 ayında 7 defa yükselerek 6 bin 395’e çıktı.

- 2017’de bin 529 erkek, 4 bin 867 kadın obezite ameliyatı oldu, ameliyatlarda 12 kişi hayatını kaybetti.

- Cerrahi müdahale ile kilo verenlerin yüzde 80’i yeniden kilo aldı.

- Operasyonun sonrasında yeniden kilo alan hastalarda depresyon belirtilerinde yükseliş görüldü. Diyet yalnız başına yeterli olmuyor. Diyetle kilo verenlerin yüzde 80’i yeniden kilo alıyor.

- Obezite insan ömrünü 7 sene kısaltıyor.

- Obezlerin bir çoğunda gizli depresyon var.

- Türkiye’deki insanların yüzde 19.6’sı obez.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.