Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu Toplantısı'na Başkanlık Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu’nun ilk toplantısına başkanlık etti. Toplantıda yapılan çalışmaları değerlendireceklerini ve sonuçlandırma noktasında hızlı bir gayret içerisinde olacaklarını belirten Bakan Koca, önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu Toplantısı'na Başkanlık Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu Toplantısı'na Başkanlık Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu’nun ilk toplantısına başkanlık etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantıya Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı çalışmalarını yürüten bilim insanları, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Sağlık Bakanı Koca toplantıda yaptığı konuşmada, ‘Türkiye'nin umudu bu odada’ ifadesini kullandı.

Türkiye'de 14 farklı merkezde koronavirüs aşı çalışmasının devam ettiğini belirten Bakan Koca, ‘Toplantıda yapılan çalışmaları değerlendirip sonuçlandırma noktasında hızlı bir gayret içinde olacağız’ dedi.

TÜSEB ve TÜBİTAK'ın salgının ilk günlerinde çağrıya çıktığını, başvuranlar arasından 14 projenin onaylanarak çalışmalarına başladığının altını çizen Koca, bu süre zarfında pre-klinik ve klinik safhada önemli mesafe alındığını belirtti.

Bakan Koca, şu anda 5 aşının hayvan denemelerinin bittiğini belirterek, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nde geliştirilen iki aşı adayının insan üzerinde denemelerinin başlayacağını bildirdi.

Standartlardan taviz verilmeden ama bürokrasiye de boğulmadan hızlı bir şekilde yol alabilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz (TİTCK) aşı kılavuzunu hazırlayarak geçen hafta yayınladı. Bu kılavuzda, klinik araştırma öncesi aşı çalışmalarında yapılması gerekenler detaylarıyla yer alıyor. Çalışmalar bu çerçevede ilerlemeye devam edecek. Öte yandan büyük hayvan çalışmalarının yapılacağı ve GLP özelliklerini taşıyan ilk laboratuvarımızın akreditasyon süreci tamamlandı. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Hastanemizdeki bu laboratuvarımız, Türkiye'nin tüm aşı, ilaç ve tıbbi cihaz çalışmalarına büyük güç katacak.’

Bakan Koca, koronavirüs aşı çalışmalarını yürüten Erciyes, Marmara, Atatürk, Hacettepe, Yıldız Teknik, Ege, Ankara, Orta Doğu Teknik, Selçuk, Boğaziçi, Akdeniz üniversitelerinden ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'ndeki bilim insanlarından konuya ilişkin bilgi aldı.

Bilim insanları da projelerinde geldikleri aşamayı, ihtiyaçları ve çözüm önerilerini aktardı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR