Limonun Kabuğunu Çöpe Atmayın! Faydaları İnanılmaz

C vitamini deposu limonun suyunu sıkıp kabuğunu atıyorsanız büyük bir yanlış yapıyorsunuz. Limonun suyu kadar kabuğu da tam bir antioksidan kaynağı. İşte limon kabuğu ile yapabilecekleriniz ve limonun faydaları.

Limonun Kabuğunu Çöpe Atmayın! Faydaları İnanılmaz

Limonun Kabuğunu Çöpe Atmayın! Faydaları İnanılmaz

Limon kabuğunun içinde bulunan polifenoller, vitaminler, mineraller, lif, karotenoidler ve esansiyel yağlar pekçok hastalığa karşı koruyor. Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz; çaya ya da rendeleyerek salata ve kurabiyelerinize ekleyeceğiniz limon kabuğunda saklı faydayı anlattı.

DİŞ ETLERİNİ KORUYOR

Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı gelişen bir tür kanamalı diş eti hastalığı olarak adlandırılan skorbüt hastalığının oluşmasınını engelliyor. Limonun kendinde ve kabuğunda bulunan C vitamini sayesinde skorbüt oluşmuyor.

KARACİĞER YAĞLANMASINI AZALTIYOR

Limon kabuğu içeriğindeki pektin, esansiyel yağlar ve PMF (polymethoxylated flavones) sayesinde total kolesterol seviyesini, trigliserid düzeylerini, karaciğer yağlarını azaltmaya yardımcı oluyor.

BAĞIRSAKLARI KORUYOR

Limon kabuğunda bulunan diyet lifi, bağırsak fonksiyonlarını ve bağırsak sağlığını korumaya yarıyor. Ayrıca limon kabuğunun içerdiği pektin, kabızlığın engellenmesine de fayda sağlıyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR