Kızamık Aşısı Yaptırmayana Para Cezası!

Çocuklarınıza gerekli aşılarını yaptırmanız konusunda dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde sizler para cezası alırken hastalıklar yayılarak artacaktır. Dünyada yaygın olarak görülen kızamık hastalığı Türkiye'yi etkilememesinin sebebi nedir?

Kızamık Aşısı Yaptırmayana Para Cezası!

 Dünyada yaygın olarak görülen kızamık hastalığı Türkiye'yi etkilememesinin sebebi nedir? Çocuklarınıza gerekli aşılarını yaptırmanız konusunda dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde hastalıklar yayılarak artacakken sizlerde para cezası alacaksınız.

KIZAMIK AŞISI YAPTIRMAYANA PARA CEZASI

Son birkaç yıldır dünya gündeminde olan aşı karşıtlığı, Türkiye'de de yayılmaya başladı. Almanya'da, geçen hafta parlamento kararıyla kızamık aşısı zorunlu hale getirildi ve aşıya karşı çıkan ailelere, 2 bin 500 euroya kadar para cezası kesilmesi öngörüldü. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerine göre, çocukluk çağındaki zorunlu aşılar sayesinde, hamilelik ve yenidoğan dönemlerinde görülen tetanoz, 2009'da Türkiye'de elemine edildi. Kabakulak vaka sayısı ise 2005'te 20 binlerdeyken, bugün 300- 400'lere kadar geriledi. Ülkede 19 yıldır çocuk felci vakası görülmezken, 2003'ten bu yana ise difteri vakasına rastlanmadı. 2001'de 30 binlerde olan kızamık vakası, 2016'da 9'a kadar düşmüşken, son yıllarda artan aşı karşıtlığı nedeniyle 2019'da görülen vaka sayısı şimdiden 2 bin 391'e ulaştı.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR