Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Kimler Beyin Check-Up'ı Yaptırmalı? Beyin Farkındalığı Haftası'nda Hatırlanması Gerekenler

Kişinin bir kimliğe sahip olması, duygu ve işlevlerin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için sağlıklı bir beyne sahip olmak gerekiyor. Beyin sağlığını korumak için stresten uzak durmak başı çeken önlemlerden. Peki beyin Check-Up'ı nedir ve kimler yaptırmalıdr? Detaylar haberimizde.

Kimler Beyin Check-Up'ı Yaptırmalı? Beyin Farkındalığı Haftası'nda Hatırlanması Gerekenler

50 Yaş ve Üzeri Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

2008'den bu yana başta Society for Neuroscience ve Dana Foundation olmak üzere sinirbilimle ilgili uluslararası kuruluşlar önderliğinde her yıl Mart ayının 3. haftası Beyin Farkındalığı Haftası olarak kutlanıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzm. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin sağlığının bireyin sağlıklı ve bağımsız bir şekilde yaşam sürmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

KİMLİK BENLİĞİNİZE SAHİP OLMAK İÇİN BEYİN SAĞLIĞI ÖNEMLİ!

Beyin sağlığı, kimlik ve benliğimize sahip olarak yaşamak, bellek, iletişim, duygular, beceri gibi işlevleri sağlıklı ve bağımsız biçimde sürdürebilmek için önemli. Çünkü bu işlevler beyin tarafından ortaya konulan işlevler.

50 YAŞ ÜZERİ BEYİN CHECK-UP'I ŞART!

Kalbimizin ve diğer iç organların sağlığından emin olabilmek için düzenli olarak check-up yaptırmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak beyin sağlığı için henüz bu tür bir kavram yerleşmiş değil. Araştırmalar ortalama 50 yaşın üzerinde her yıl bu check-up’ı yaptırmamız gerektiğini söylüyor. Beyin check-up; genel kan ve idrar testlerinin üzerine MR, Beyin Haritalaması, Zihin Testleri ve Depresyon sorgulamasının yapılmasından oluşuyor.

BEYİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN NE YAPMAK GEREK?

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmak, yoğun gerilimden uzak durmak, hobiler edinmek ve okumak ve yeni şeyler öğrenmek gerektiğine dikkat çekti.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, obesite, kronik alkol kullanımı, depresyon, sınırlı ve dar çevrede yaşamanın beyin sağlığını tehdit eden faktörler arasında yer alıyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR