İşlenmiş Gıdalar Depresyona Sürüklüyor!

Yediğiniz yemeklerin kalitesi genel fiziksel ve zihinsel sağlığınız hakkında önemli etkilere sahiptir. Besleyici yiyecekler yemek ve sebzelerden daha çok fayda sağlamak, sağlıklı bir yaşam tarzı için ilk adımdır. Peki yediğimiz sağlıksız şeyler bizi depresyona sürükler mi gelin cevabına haberimizde bakalım.

İşlenmiş Gıdalar Depresyona Sürüklüyor!

Sağlıksız beslenme şekli, diyabetkalp hastalığıobezite ve kanser gibi önemli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda gelişmiş ülkelerde erken ölümlerin de ana nedenidir. Dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık %20'si sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile ilişkilendirilebilir.

DEPRESYONA SÜRÜKLENEBİLİRSİNİZ

Zihinsel hastalıklar dünyadaki en büyük hastalıklardan biridir. Tek başına depresyon, dünya çapında hastalıkların ilk beş nedeninden biridir.

Sağlıklı bir beyni desteklemek adına sağlıklı bir diyet şarttır. Diyetiniz mutlaka çeşitli sebzeler, meyveler, baklagiller (mercimek, nohut, fasulye), balık, kepekli tahıllar (pirinç, kinoa, yulaf, ekmek vb.), fındık, avokado ve zeytinyağı gibi sağlıklı besinler içermelidir. Çok tatlı ve yağlı gıdalar, diyetinizin temel taşları değil, zaman zaman tadacağınız özel lezzetler şeklinde olmalıdır.

Çalışmalar, meyve, sebze, fındık, kepekli tahıllar, baklagiller, balık ve doymamış yağlar (zeytinyağı gibi) gibi besinlerle yüksek oranda beslenenlerin, bu gıdalardan daha az yiyenlere oranla depresyon geliştirme olasılığı %35 daha azdır.

İşlenmiş, kızartılmış ve şekerli gıdaların besin değeri azdır ve bunlardan kaçınmak gerekir. Araştırmalar, bu tür yiyecekleri düzenli olarak yemenin, depresyon geliştirme riskini %60'a kadar arttırabileceğini ortaya koymuştur.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri