Göz Kızarıklığı ve Kaşıntı Koronavirüs Belirtisi midir?

Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok alerjik hastalıkta kendine göstermeye başladı. Gözde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma mevsimsel göz alerjisinin habercisi olurken, birçok kişi koronavirüs şüphesiyle hastaneye başvuruyor. Peki, göz kızarıklığı koronavirüs belirtisi midir?

Göz Kızarıklığı ve Kaşıntı Koronavirüs Belirtisi midir?

Göz Kızarıklığı ve Kaşıntı Koronavirüs Belirtisi midir?

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan alerjik konjonktivite hakkında bilinmeyenlere değinen Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem Budakoğlu, göz alerjileri ve tedavileri hakkında uyarılarda bulundu.

HER GÖZ KIZARIKLIĞI KOVİD-19 DEĞİL

Her göz kızarıklığının koronavirüs olmadığını belirten Prof. Dr. Özlem Budakoğlu, ‘Mevsimsel olarak gözün kızarıklığına sebep olan bazı hastalıklar vardır. Örneğin bahar döneminde yaza doğru alerjik nedenlerle göz kızarıklıklarını çok görüyoruz. Buna bağlı sulanma, kaşıntı oluyor. Kışın ise çoğunlukla viral konjonktiviteler görüyoruz’ dedi.

‘OKULA GİDEN ÇOCUKLARIN KONJONKTİVİTEYİ GETİRME RİSKİ VAR’

Koronavirüs salgınından öncede, kışın özellikle kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde, okullar, avmler, toplu taşımalar, kalabalık ailelerin bulunduğu evlerde viral konjonktivite adı verilen virüslerin çok sık görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Budakoğlu, şöyle konuştu:

‘Kapalı ortam ve kalabalıkların olduğu ortamlarda bu virüsler çok kolay yayılıyor. Koronavirüste bildiğiniz gibi bir virüs. Koronavirüste göz kızarıklığıyla, elin göze temasıyla çok kolay bulaşabilen bir virüs olduğu pandemi döneminde anlaşıldı. Biz biliyoruz ki korona virüs de viral konjonktivitelerde görüldüğü gibi elle temas veya havadan da kalabalık ortamlarda bulaşabiliyor. Damlacık enfeksiyonu ile göze gelebilecek tek bir partikülün gözde enfeksiyon yaparak sistemik olarak korona belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Pandemi döneminde kalabalık alanlarda durmamak çok önemli. Bilindiği gibi bu dönemde sosyal mesafe bundan dolayı çok önemli. Kalabalık ortamlar, klima ile havalandırılan ortamlar da çok uzun süreli bulunmamak gerekir. Kışla ve okullar biraz daha risk olduğundan okulların seyreltilmiş olarak açık olması önemli. Maske kullanımı da son derece önemli, kalabalık alanlara girilecekse gözü ve yüzü koruyacak siperliklerin kullanılması gerekli, virüse yakalanmamanın en önemli yollarından biri el hijyeni, temizliği. Eller sıklıkla dezenfekte edilmeli ve yıkanmalı. Göz kaşıntısı durumun da el ile gözü kaşımamalı. Göz kaşıntıları başka Konjonktivitelerde de görülüyor. Elimizi mümkün olduğu kadar batmada, yanmada, kaşıntıda çok fazla göze götürmemek önemli.

Kızarma ve kaşıntı gibi şikâyetlerde pandemi korkusundan dolayı hastalarımız hastaneye gelmekte tereddüt ediyorlar. Göz hastanemiz kalabalıktan uzakta alanda bulunduğundan hastaların gelmelerinde sakınca yok. Kızarıklık, çapaklanma şikâyetleri olan kişiler ilk olarak kendi hijyen kurallarına uymaları, geçmiyorsa mutlaka muayene için gelmelerinde fayda var. El ile göze temastan mümkün olduğunca kaçınılmalı sadece kâğıt havlu ile bir kerelik kullanılması ve tekrar kullanım da yeni bir kâğıt havlu alınması da önemli. Yüz havluları aile içerisinde ayrı kişiler aynı havluyu asla kullanmamalı. Bu tür Konjonktiviteler bir gözden diğerine de rahatlıkla geçebiliyor. Okula giden çocukların bu Konjonktiviteyi getirme riski de var dolayısıyla aile bireylerine bulaştırabilir. Bu sadece Korona virüs için değil basit Konjonktivitelerde bu mevsimsel dönemde sıklıkla görülebiliyor. Hastaların göz hastanemize geldiklerinde tedavi şekillerine göre ilaç tedavisi de uygulana biliniyor.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR