Göz Kanlanması Neden Olur? Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Günlük hayatta sık sık gözlerimizin kanlandığını görürüz. Zor bir günün ardından da olabilir birden de çıkabilir. Sebebi ne olursa olsun tedavisi yapılmalıdır.

Göz Kanlanması Neden Olur? Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Kanlanması Neden Olur? Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Gözün kırmızı damarlarının ortaya çıktığı yorgunluk belirtisi göz kanlanması bazen göz ağrılarına da sebep olur. Halk arasında göze kan oturmak olarak da ifade edilen kanlanma bazı şekillerde tedavi edilir.

GÖZ KANLANMASI NEDİR?

Bilimsel olarak akut glokom ya da konjonktivit diye isimlendirilen göz kanlanması, gözdeki kılcal damarların normalden fazla genişleyerek kan toplamasıdır. Bu kan toplanması arttığında ise göz kırmızıya döner.

GÖZ KANLANMASI NEDEN OLUR?

Uzun vakit uykusuz kalmak
Alerjiler
Göz kuruluğu
Vitamin eksikliği
Gözün iltihap kapması
Kontakt lenslerin gece çıkarılmaması
Alkollü içeçek içmek

GÖZ KANLANMASINA NE İYİ GELİR?

Gözde oluşan kanlanmayı yok etmek için yapabileceğimiz doğal işlemler;

ALEOVERA SUYU

Aloevera suyunu dondurup soğuk suyla karıştırın. Yumuşak bez ya da bir parça pamuk ile göze pansuman yaptıktan sonra ıslatıp gözünüzün üstüne koyun. Bu işlemle göz kapağınız dinlenir ve iltihaplanmayı önler.

GÜL SUYU

Kanlanan göze gül suyu ile pansuman yapmak en sık kullanılan methodlardan biridir. Bu tedaviyi şu şekilde yapabilirsiniz; ilk olarak bir parça pamuğu gül suyu ile ıslatın. Sonrasında ıslanan pamuğu buzdolabında 15-20 dakika soğutup gözünüzün üstüne koyun ve 30 dakika o şekilde dinlendirin.
Bu tedaviden sonra uyumanız tavsiye edilir. Uyandığınızda kanlanma büyük oranda azalmış ya da gitmiş olacak.

SOĞUK SU

Gözlerinizi ve göz etrafını sık sık soğuk suyla yıkayarak kan dolaşımını düzenleyebilirsiniz, böylece kanlanmayı azaltabilirsiniz.

SOĞUK KAŞIK

Bu tedavi işleminde kaşıkları buzdolabı ya da soğuk suyun içinde soğutmanın ardından göz kapağınızın üzerinde dinlendirebilirsiniz.

PATATES

Patates tedavisi için güzelce yıkadığınız küçük bir patatesi kabuklarını soyup rendeleyin. Biraz suyunu sıkmanın ardından gözünüzü kapatıp göz kapağınızın üstüne bir yığın patates rendesi koyun ve yarım saat dinlendirin. Bu tedaviyi günde 2 kez kullanabilirsiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR