FETÖ’cü doktorlara SGK anlaşmalı hastanelerde çalışma yasağı getirilmemesi güvenlik endişesi doğurdu. Sağlık sistemine sızan FETÖ’cülerin milyonlarca insanın kişisel verisine erişebileceği belirtiliyor. Örgütün SGK’yı hayali işlemlerle soyabileceği de dillendirilen endişeler arasında.

Kamuya sızan FETÖ’cülere yönelik operasyonlar sürerken, Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nda kamudan atılan FETÖ’cü doktorlara SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışma yasağı getirilmemesi endişe kaynağı oldu. Şehit yakınları, gaziler ve 15 Temmuz gecesi FETÖ’cülerin bakmadığı doktorlara gönüllü hizmet veren doktorlar, yasanın veto edilmesini istiyor. 15 Temmuz gecesi köprüde yaralanan vatandaşlara müdahale eden doktor Sezai Çelik, "Çapa Tıp Fakültesi'nden atılan adam, yolun karşısına geçiyor Çapa'daki bir özel hastanede çalışmaya başlıyor. Yoluna aynen devam ediyor. Bu kişileri niye atıldı o zaman" dedi.

VERİLER TEHLİKEDE

Çelik şunları kaydetti: "FETÖ'den atılan bir doktor özel hastaneye başvurduktan sonra kabul edilirse, evrakları SGK'ya gönderiliyor. SGK bu doktorun çalışmasına onay verirse bu kişiye hemen bir şifre veriliyor. Doktorun, ay sonunda 100 hastanın dosyasını SGK'ya gönderdiğini varsayalım, bu hastalar için SGK paraları il sağlık müdürlüklerinin hesabına yatırır. O doktor bu paradan maaşını alır. Bu farklardan da hakediş adı altında primini alır. Yani işin özü, KHK’lı doktor hem SGK'dan hem de vatandaştan para kazanmış olacak" ifadelerini kullandı. Çelik ayrıca hasta hakları yönergesi kapsamında vatandaşların bu doktarlar konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İSTİLA EDECEKLER

GATA'da FETÖ’cülerin faaliyetleri nedeniyle 2014 yılında kurumdan ayrılmak zorunda kalan Tabip Binbaşı Hakan Toku da bu kararla birlikte özel sağlık sistemimiz, KHK ile ihraç edilen binlerce FETÖ elemanının istilasına uğrayacak. Bu karar devletimizi ciddi sıkıntıya sokabilir" dedi.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın