Coronavirüs Pandemisi Bu Üç Yoldan Biriyle Bitebilir

Binlerce kişinin ölümüne neden olan Coronavirüsün, insanların virüse bağışıklık kazanması, aşının bulunması ya da virüsün zaman içinde mutasyona uğraması sonucu etkisini yitirebileceği bildirildi.

Coronavirüs Pandemisi Bu Üç Yoldan Biriyle Bitebilir

Coronavirüs Pandemisi Bu Üç Yoldan Biriyle Bitebilir

Günden güne vaka sayısının arttığı Koronavirüs’te hijyene ve sosyal mesafeye dikkat etmek büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip Coronavirüsün kuluçka döneminde, hastalarda hiçbir belirti göstermediği süreçte insandan insana bulaşabildiğine dikkat çekti. Ceyhan, "Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişiyor. SARS ve MERS'te ise hastalık, bulgular başladıktan sonra bulaşabiliyordu ama Kovid-19'da kuluçka döneminde hastalık bulaşıyor. Bu nedenle tedbirli olmak, sosyal izolasyona ve hijyene dikkat etmek hayati öneme sahip." dedi.

'AŞI ÇALIŞMALARI NE KADAR BAŞARILI OLACAK BİLMİYORUZ'

Yeni tip Coronavirüsün SARS ve MERS ile kıyasladığında daha bulaşıcı olduğuna işaret eden Ceyhan, "MERS'in bulaşıcılık katsayısı 2 idi, SARS'ın 1,8. Oysa Kovid-19'un yaklaşık 3." dedi. Grip ve pnömokok aşılarının yeni tip Coronavirüse karşı bir koruyuculuğu olmadığına değinen Ceyhan, aşı çalışmalarının sürdüğünü hatırlattı.

"Aşı bulunacak mı, aşı çalışmaları ne kadar başarılı olacak bilmiyoruz. Bir garantisi yok." diyen Prof. Dr. Ceyhan, "ABD'nin çalıştığı aşı farklı. Daha önce SARS için geliştirdikleri ve kullanılamayan aşının Kovid-19 için etkili olup olmadığına bakıyorlar. Çünkü, Kovid-19 ile SARS genetik olarak yüzde 85 benzerlik gösteriyor. Bu nedenle etkili olup olmayacağını inceliyorlar." vurgusu yaptı.

'SARS'TA VİRÜS MUHTEMELEN MUTASYONA UĞRADI VE BİTTİ'

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19'un farklı kıtalarda görülmesinin pandemik bir hastalık olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Pandeminin 3 yolla bitmesinin mümkün olduğunu anlatan Ceyhan, "Ya insanların önemli bir kısmı bağışık hale gelecek ve virüs artık yayılamayacak ya da aşı bulunacak ve aşı ile insanlar bağışık hale getirilecek. Üçüncü olarak virüs mutasyona uğrayacak ve insandan insana bulaş özelliğini kaybedecek. Pandemi ancak bu üç yoldan biriyle bitecek. Örneğin, SARS'ta virüs muhtemelen mutasyona uğradı ve o şekilde bitti." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR