16 Eylül 2019
  • Istanbul 21.67°
  • Ankara 17°
  • Izmir 24°
İmsak 05:11
Güneş 06:38
Öğle 13:04
İkindi 16:34
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
BIST103.072
Dolar5,7288
Euro6,3489
Altın276,6259

Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Öneriler

Hava ısısının düşmesi özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu çocukları kış aylarında tehdit eden hastalıklardan korumak için önerilerde bulundu.

Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Öneriler

Hava ısısının düşmesi özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu çocukları kış aylarında tehdit eden hastalıklardan korumak için önerilerde bulundu. İşte detaylar..

KAPALI ORTAMLARA DİKKAT!

5 yaş altındaki çocuklar yılda 6-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanıyor. Çocukların kış aylarında sık hastalanmasının birkaç nedeni var: Hava sıcaklığı ile nem oranının düşmesi virüslerin daha da güçlenmelerine neden olurken, havada uzun süre canlı kalmalarını ve çoğalmalarını da kolaylaştırıyor. Kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın artması, bu mekanlarda havalandırmaların genellikle yetersiz kalması nedeniyle çocuklar mikroplara maruz kalıyorlar.

Dr. Çiğdem Yavrucu, çocukları hastalıklardan korumak için bazı önerilerde bulundu;

- Eller sık sık yıkanmalı. Çocuğunuzun ellerini yemekten önce ve sonrasında, dışarıya çıktıktan sonra bol su ve sabunla en az 10-15 saniye yıkamasını sağlayın.

- Kış aylarında kaloriferlerin etkisiyle kuruyan oda havası solunum yollarının kurumasına ve tahriş olmasına zemin hazırlıyor. Bunun sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonları riski artıyor. Bu yüzden bol bol su içmesini sağlayın.

- Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerinin kaynağı olan mucizevi bir besin. Bu yüzden anne sütü çok önbemli.

- Fazla şeker tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan önemli bir etken. Şekerli besinlerden uzak durun.

- Aşıları eksik olmamalı.

- Spor yapmasını teşvik edin.

- Kapalı mekanlarda, öksürük ve hapşırık yoluyla ortama saçılan damlacıklar aracılığıyla, mikroplar çevreye hızla yayılıyor. Bu yüzden odayı en az 5 dakika havalandırın.

- Düzenli ve yeterli uyusun.

- Kuruyemiş yedirmeyi unutmayın.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri