Ceviz Suyunun İnanılmaz Faydaları

Aç karnına ceviz suyu tüketilmesinin insan sağlığına etkileri oldukça fazladır. Peki, cevizli suyun vücudumuza ne gibi faydaları bulunur? İşte aç karna cevizli su içmenin faydaları...

Ceviz Suyunun İnanılmaz Faydaları

Ceviz suyu, C vitamini, B12, E, K, A vitaminleri, tiamin, beta-karoten, lutein ve zeaksantin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B6, folat açısından zengin olan harika bir besindir. Ceviz suyunda ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi minerallerden bol miktarda bulunur.

CEVİZ SUYUNUN FAYDALARI

Bir bardak suyun içerisine bir tam ceviz koyup bir gece bekleterek ceviz suyu elde etmeniz mümkün. Ceviz suyu adet dönemi düzensiz olan ve sancılı geçen kadınların, bu dönemi daha rahat geçirmesini sağlar. Hamilelik döneminde tüketilen ceviz suyu fazla kilo alımının önüne geçer. Emziren annelerin tüketmesi durumda ceviz suyundaki vitaminler süt yoluyla bebeğe geçer. Bu dönemde bebek için gerekli olan vitaminler doğal yollarla alınmış olur. İçeriğindeki vitaminler beyindeki fonksiyonları güçlenmesine yardımcı olur. Böylece ileride Alzheimer gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Ceviz suyu, kilo vermeye yardımcıdır. İçerdiği protein özleriyle vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve böylece özellikle istenmeyen bölgelerdeki yağ birikimine etki eder. Metabolizmayı da hızlandırdığı için, kilo vermeye çalışanların her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içmesi önerilir. Tiroit değerlerini düzenler. Eğer düşük veya yüksek tiroid probleminiz varsa rahatlıkla ceviz suyu tüketebilirsiniz. Cildin yumuşamasını, sıkılaşmasını ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılır. Tırnakların ve saçların güçlenmesi için bakım ürünü olarak da kullanılabilir. Ceviz suyu, uyku problemi çekenler için de önemli bir içecektir. Sakinleştirici etkisi ile uyumadan önce içilen ceviz suyu, daha kaliteli bir uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yorgunluk, gerginlik, halsizlik gibi problemleri azaltır. Yaşam kalitenizi yükseltir. Kolesterolü dengeler. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları için önemli bir yardımcıdır. İçeriğindeki folik asit, bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi vitaminlerle kalp krizi geçirme riskini de düşürür.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz