Böbrek Hastalığına Yol Açan Hatalar

Günlük hayatta edindiğimiz bazı alışkanlıklarımız sağlığımızı etkiler. Bilinçli veya bilinçsiz yaptığımız bazı hatalar böbrek sağlığımızı bozabilir. Peki nedir o hatalar?

Böbrek Hastalığına Yol Açan Hatalar

Günlük hayatta edindiğimiz bazı alışkanlıklarımız sağlığımızı etkiler. Bilinçli veya bilinçsiz yaptığımız bazı hatalar böbrek sağlığımızı bozabilir. Peki nedir o hatalar? İşte yanıtı.

Bilinçsizce kullanılan ilaçlar; Bilinçsiz bir şekilde antibiyotik ve ağrı kesici kullanmak böbrek yetmezliğine yol açabilir. Doktor tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanmamak gerekir.

Fazla tuz kullanımı; Sağlıklı bir insanın günde 4 gram ymemek tuzu tüketmesi yeterlidir. Ancak ülkemizde tuz tüketimi oldukça fazladır. Fazla tuz kullanımının, kan basıncını artırarak kalp ve damar hastalıkları ile birlikte böbrek hastalıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır.

İdrarı tutmak; Suy içmek ne kadar faydalıysa, idrarı çıkarmakta vücut için faydalıdır. Çoğu kişi hijyenik sebepler ya da takıntılar sebebiyle idrarını gün içinde sıklıkla tutmaktadır. İdrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Bir kişinin normal şartlarda gün içinde 4-6 kez idrarını yapması gerekir.

Yeteri kadar su içmemek; Su içmek metabolizmamız için oldukça önemlidir. Eğer vücut susuz kalırsa ilk olarak böbreklere etki eder. Çünkü su içmemek kan basıncını yavaşlatır. Sağlıklı bir kişinin günde ortalama 1,5-2 litre su içmesi gerekir.

Sigara İçmek; Sigara kullanmak sadece kalp gibi sadece damarlarda oluşan böbreklerimizde de damar tıkanıklıklarına yol açar.

Fazla protein tüketmek; Birçok böbrek hastalığında idrarda atılan protein miktarı artar. İdrardaki bu artmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Öyleki fazla protein tüketmek, böbrek hastalığının hılanmasına sebep olur.

Tansiyonu kontrol altında tutmamak; Kan basıncının yüksek olması, kalp ve damar hastalıklarına yol açmasının yanı sıra böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Kan basıncı mutlaka büyük 130 ve küçük 80 ve altında olmalıdır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri