Beyin Tümörü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, kişilikte veya davranışta değişikliklere yol açan beyin tümörleri hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Beyin Tümörü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, kişilikte veya davranışta değişikliklere yol açan beyin tümörleri hakkında bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

KİŞİLİKTE VEYA DAVRANIŞLARDA YAŞANAN DEĞİŞİKLİKLER

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, "Kişilerde tavır değişimleri pek çok kez psikolojik boyutlu gibi algılansa da aslında aniden gelişen tavır değişimlerinin altında 'beyin tömürü' çıkabiliyor. Beyin tümörleri kişilikte veya davranışta değişikliklere sebep olabiliyor. Beyin, yumuşak, süngerimsi bir doku kütlesidir. Kafatası kemikleri ve menings olarak adlandırılan üç adet ince zar tarafından korunmaktadır. Serebrospinal sıvı adı verilen ve suya benzeyen bir sıvı, beyni sarar ve tampon görevi görür. Beyin sıvısı, meningsler arasındaki boşluklar ile beyin içindeki karıncık denilen boşluklarda bulunur" dedi.

İYİ HUYLU TÜMÖRLER DE TAHLİKELİ OLABİLİR

Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanabilir diyen Bıkmaz, "Tümörler, iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) veya kötü huylu (kanser yapıcı) olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir. Beyin, kafatası ile çevrilidir. Bu, tümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması demektir. Bu durum da iltihaba ve beyin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle her iki tip tümörün de mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi çok önemlidir. Bir tümör, beynin kendisinden kaynaklanmışsa birincil beyin tümörü olarak adlandırılır. Bazen kanser beyne akciğer veya göğüs gibi başka alanlardan yayılabilir. O zaman bu tip tümörler, ikincil (veya metastatik) beyin tümörü olarak adlandırılır. Diğer kanserlerle karşılaştırıldığında beyin tümörleri nispeten az görülmektedir; ancak yerleşimleri ve bazen agresif yapılarından ötürü tehlikeli oldukları düşünülmektedir" diye belirtti.

KİŞİDEN KİŞİYE FARKLILIK GÖSTEREBİLİR

Beyin tümörünün yerleşim yerine göre kişide farklı tipte belirtiler oluşabilir. Ancak, zihinsel hastalıklar dâhil başka hastalıklar da bu belirtilere neden olmaktadır. Herhangi bir durumda bu belirtilerden birini veya daha fazlasını yaşarsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

Beyin tümörünün belirtileri şöyle sıralanabilir:

-Baş ağrısı (özellikle yakın zamanda başlayan yeni bir ağrı, devamlı bir ağrı)

-Uyanınca daha kötü olan bir ağrı

-Özellikle sabahları daha şiddetli olan kusmalar.

-Kişilikte veya davranışta değişiklikler

-Zihinsel becerilerde düşüş (hafıza kaybı, hesap yapma becerisinde bozulma, yargılamada bozulma gibi...)

-Yeni başlayan nöbetler

-Görme problemleri, çift görüş, azalmış görüş gibi

-Duyma kaybı

-Vücut alanında his azalması veya güçsüzlük

-Konuşma zorlukları

-Koordinasyonda azalma

-Sarsaklık

-Uyuşukluk/rehavet

-Uyanıklığın azalması

-Dil problemleri

-Yutma güçlüğü

-Hıçkırıklar

-Bozulmuş koku duyusu

-Kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler

-El titremesi

-Menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi

-Yüz felci ve gözde anormallikler

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


[N-#4087]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR