Genellikle beslenme sorunundan meydana gelen B12 vitamini eksikliği yalnızca yaşam kalitesini indirmekle kalmayıp oldukça önemli hastalıklara neden olan bir hastalık olarak kendini gösterir. Peki, uzun sürede kalıcı problemlere sebep olma tehlikesi bulunan B12 vitamini eksikliği neden kaynaklanır?

B12 vitamini eksikliği son yıllarda kendinden fazlaca söz ettiren bir sağlık problemi olarak gündeme gelmektedir. Vücudunda B12 vitamini eksikliği olan kişiler, çoğunlukla iştahsızlık, yorgunluk, baş dönmesi veya dikkat eksikliği rahatsızlıklarından yakınmaktadır. Bu sebeple vücutta ilk önce hafif seyirde kendini gösteren bu tepkiler ardından şiddetlenerek ciddi sorunlara neden olur. B12 vitamini eksikliğin davetiye çıkaran en önemli ve birincil sebep ise beslenme problemidir. Şayet, vücuda ihtiyacı kadar B12 vitamini alınmadığı durumunda B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak belli başlı belirtiler ortaya çıkar.

B12 EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baş ağrısı, baş dönmesi
Halsizlik, yorgunluk
Dikkat dağınıklığı
El ve ayak parmaklarında uyuşma, karıncalanma
Yürüme güçlüğü, denge sorunları
Çarpıntı, hızlı nefes alıp verme
Kabızlık
Morarma
Depresyon ve ruh halinde dalgalanmalar
Paranoya ve halüsinasyonlar
Dilin şişmesi
Hafızanın zayıflaması, bunama
Zihin karışıklığı
Kaslarda genel zayıflama
Diş eti kanaması

B12 EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

- B12 vitamini açısından zengin gıdalarda yetersiz beslenme (genellikle de herhangi bir hayvansal ürün, et, balık, süt, yumurta, tereyağı, peynir ve diğer süt ürünleri yemeyen vejetaryenlerde ve veganlarda.) sorunundan kaynaklanır.

- Çölyak hastalığı, midenin iltihabı (gastrit) yada pankreas yetmezliği gibi gastrik anormallikler sebebiyle B12’nin yetersiz emilimi veya kullanımından meydana gelir.

- Yetersiz emilim, mide ve bağırsak cerrahisi ardından, ayrıca Crohn hastalığı gibi inflamatuvar bağırsak hastalıklarında kendini gösterir.

- Bazı bağırsak organizmalarında görülen yükseliş. (Zararlı Bağırsak Bakterilerinde Artış)

- B12 vitamini emilimine ortam hazırlayan ilaçlar.

- Nadir konjenital bozukluklar,

- D vitamini eksikliğine bağlı bir şekilde B12 vitamininin emiliminde azalma ve B12 vitamini eksikliği ortaya çıkar.

- 50 yaşından büyük kişiler ve diyabet ilacı kullanan kişilerde de B12 vitamini eksikliği kendini gösterebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.