Akciğer hastalıklarının en önemlilerinden biri de astımdır. Hava yolları hastalığı olarak bilinen astımın birçok belirtisi vardır. İşte astımın belirtileri...

Astım hastalığının belirtileri arasında ilk sırada öksürük gelir. Kuru ve inatçı öksürük astımı olanlarda etkili olmaktadır. Bu öksürük çoğu zaman solunum ve nefes darlığına yol açar.

Astım hastalığının belirtileri;

Sık tekrarlayan öksürük, hırıltı ve nefes darlığı, ile birliktedir.Şiddetli öksürük sonucu göğüs, karın kaslarında ağrılar, kaburgalarda çatlak ve kırıklar dahi görülebilir. Öksürük nöbetleri sırasında bayılan hastalarda olabilir. Mevsim geçişlerinde artış gösterebilir, alerjik astımlarda polen alerjisi varsa ilkbaharda yakınmalar artabilir. Astım hastalarında genellikle öksürük kuru diye tanımlanmakla birlikte çok az yapışkan bir balgam söz konusudur. Bu yapışkan az miktarda balgamı çıkarmak için hasta öksürür ve çıkarınca da rahatlar.

Astımlı çocuklar balgam çıkaramaz. Ataklar sırasındaki öksürük nöbetlerinde kusarak yapışkan balgamlar çıkartırlar. Astım atağı sırasında göğüste hırıltı, hışıltı duyulabilir. Bu bronşların yaygın olarak daraldığının bir işaretidir. Hasta nefes verilirken daha iyi duyulur. Nefes alırken de hırıltı duyulması aslım krizinin daha ağır olduğunun bir işaretidir. Nefes darlığı astımın şiddetine göre değişen diğer bir bulgudur. Bazı hastalarda efor sırasında bazen de istirahatte de nefes darlığı olabilir. Bu daha çok tedavisiz ve ağır astım hastalığı bulgusudur.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.