23 Temmuz 2019
  • Istanbul 30°
  • Ankara 27.22°
  • Izmir 33°
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
BIST102.539
Dolar5,6869
Euro6,3634
Altın259,38

Adaçayının Faydaları Neler?

Aktarlarda kolayca bulunan ada çayı, birçok hastalığı önlemede etkili olması nedeniyle uzmanlar tarafından öneriliyor. Adaçayı içerdiği uçucu bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlıyor. Peki adaçayının bilinmeyen faydaları neler?

Adaçayının Faydaları Neler?

Aktarlarda kolayca bulunan ada çayı, birçok hastalığı önlemede etkili olması nedeniyle  uzmanlar tarafından öneriliyor. Adaçayı içerdiği uçucu bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlıyor. Peki ada çayının bilinmeyen faydaları neler?

Adaçayı geçmişten bugüne birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitki çeşididir. Öyleki eski Mısırlılar adaçayının doğurganlığı arttırdığına inanırlardı ve Yunanlılar ise adaçayını, öksürük ve solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi için içerlerdi. Şifa olarak kullanılan adaçayı, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılırken, ayrıca akciğeri temizler. Bitki çayı olarak bilinen adaçayı aynı zamanda iyi bir gargaradır. 

ADAÇAYININ DİĞER FAYDALARI NELER?

Adaçayı diyabeti kontrol eder, saç sağlığına katkı sağlar ve baş ağrısı için şifadır. Aynı zamanda diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olan adaçayı cildi de onarır. Sakinleştirici etkisi  bulunan adaçayı, boğaz ağrılarını hafifletmeye katkı sağlar.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri